صعود قیمت نفت

گزارش‌های اقتصادی مثبت چین و آمریکا، موجب شد تا نفت امروز افزایش قیمت داشته باشد، این درحالی است که کماکان افزایش ابتلای افراد به کرونا در هند، بر روی قیمت نفت تاثیر می‌گذارد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، امروز جمعه، نفت در قراردادهای مدت‌د‌ار برنت، تحویل در ماه جولای به قیمت ۶۸ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه و با افزایشی ۳۱ سنتی معادل ۵ صدم درصد مبادله شد، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدییت، تحویل در ماه ژوئن ۲۹ سنت معادل ۵ صدم درصد افزایش یافت و به ۶۵ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدییت در مسیر دومین رشد هفتگی متوالی قرار گرفتند امری که زمینه را برای افزایش تقاضای سوخت‌ها به دنبال تحرکاتی حاکی از بهبود اوضاع در اروپا و امریکا، فراهم می‌کند؛ مانند از سرگیری فعالیت‌های کارخانجات و واکسیناسیون گسترده ضد کرونا.

همچنین اجازه سفرهای تابستانه نیز، عاملی برای افزایش مصرف بنزین خودروها و هواپیماها و در نتیجه، افزایش تقاضا و قیمت نفت و مشتقات آن است.

اما یکی از عوامل اصلی افزایش بهای نفت، گزارش‌های چین درباره رشد صادرات این کشور به نحوی غیر قابل انتظار طی ماه آوریل بود. همچنین ارزیابی‌ها حاکی از افزایش قابل ملاحظه فعالیت بخش‌های خدماتی چین است.

در آمریکا نیز به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان، درخواست‌های کمک هزینه‌های بیکاری کاهش یافته که نشان دهنده گشایش‌هایی در بازار کار و اقتصاد است.

اینها نشانه‌های مثبتی است که افزایش تقاضا و قیمت نفت را در پی داشت اما در عین حال، افزایش میزان ابتلاها به ویروس کرونا در هند که یکی دیگر از بزرگترین مصرف‌کنندگان است، بر بازار نفت فشار آورد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *