قطاری که از چین به ایران می رسد

 

ساخت خط ریلی «ازبکستان_قرقیزستان_چین» که از مدتها قبل قرار به راه‌اندازیش بود، بعد از پایان همه‌گیری ویروس کرونا آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، بخش مطبوعاتی وزارت حمل و نقل ازبکستان اعلام کرد که راه اندازی طرح خط ریلی «ازبکستان- قرقیزستان- چین» پس از بهبود وضعیت همه‌گیری آغاز می‌شود.

نشست دوره‌ای گروه کاری در مورد اجرای طرح ساخت خط ریلی مذکور با حضور «عبدالصمد مومن اف» معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان، «گلمیره عبدرعلییوا» وزیر حمل و نقل، معماری، ساختمانی و مخابرات قرقیزستان و «چینگ چیپینگ» معاون مدیر کل بخش سرمایه خارجی و سرمایه گذاری‌های خارجی کمیته دولتی در اصلاحات و توسعه چین به صورت ویدئویی برگزار شد.

در این نشست، شیوه تامین مالی طرح، هماهنگی مسیرها و همچنین برنامه سه‌جانبه برای سال 2021 میلادی بررسی شد.

شرکت کنندگان توافق کردند که پس از بهبود وضعیت همه‌گیری، هماهنگی گروه کاری در حوزه امور فنی و مطالعات صحرایی صورت گیرد.

طرفین بر لزوم دستیابی به اجماع در حل و فصل موضوع تامین مالی این طرح در مرحله اول، تعیین مسیرهای ساخت خط ریلی تاکید کردند.

پیشتر اعلام شد که طرف ازبکی از گزینه مسیر قرقیزی «تاروگارت- ارپه- کوش دوبا- ماکمال- جلال آباد» به طول 280 کیلومتر حمایت می‌کند.

طرح ساخت خط ریلی که چین را با کشورهای آسیای مرکزی متصل می‌کند حدود 20 سال است که در دست بررسی است، این مسیر از چین آغاز می‌شود و پس از عبور از قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران به ترکیه می‌رسد.

تاکنون طرفین در مورد اندازه ریل و همچنین نرخ ساخت خط ریلی در مناطق کوهستانی و دشوار به توافق نرسیده‌اند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *