تلاش چین در خودکفایی از واردات گاز طبیعی

همزمان با گذشتن از ویروس کرونا و عملکرد اقتصادی مثبت چین در این همه‌گیری، آمار تقاضا برای گاز طبیعی در این کشور رو به افزایش است.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، واردات گاز طبیعی چین در چهار ماه ابتدایی سال جاری میلادی 22.4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 39.45 میلیون تن رسیده است.

واردات گاز طبیعی چین در ماه آوریل 31 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و 16.2 درصد بالاتر از ماه قبل بوده است.

گزارش شرکت‌های بزرگ انرژی پتروچاینا و سینوپک نشان می‌دهد رونق دوباره اقتصاد چین به دنبال بهبودی از بحران کرونا باعث افزایش تقاضا برای گاز طبیعی در این کشور شده و پیش‌بینی می‌شود این روند افزایشی تا مدتها ادامه داشته باشد.

پتروچاینا پیش‌بینی می‌کند تقاضای گاز طبیعی چین در سال جاری میلادی به 350 تا 356 میلیارد متر مکعب برسد. شرکت سینوپک هم تقریباً همین پیش‌بینی را اعلام کرده و انتظار دارد تقاضا برای گاز بین 350 تا 360 میلیارد متر مکعب باشد. تقاضا برای گاز طبیعی در چین بیشتر از سوی تاسیسات تولید برق و بخش صنعت است.

چین در سال گذشته میلادی 326.2 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مصرف کرد که 192.5 میلیارد متر مکعب آن تولید داخلی بود. این رقم تقریبا 10 درصد بالاتر از تولید داخلی این کشور در 2019 را نشان می‌داد. واردات گاز چین در 2020 هم 5.3 درصد افزایش سالانه داشت و به 140.3 میلیارد متر مکعب رسید.

چین به همراه ژاپن و کره جنوبی در میان بزرگترین وارد کنندگان گاز طبیعی در دنیا قرار دارند و هدف اصلی صادرکنندگان گاز هستند. شرکت پتروچاینا در زمستان سال جاری میلادی به دنبال دمای بسیار پایین هوا واردات گاز طبیعی خود از روسیه را از طریق خط لوله «قدرت سیبری» دو برابر کرد و طی دو ماه ابتدایی سال جاری به 28.8 میلیون مترمکعب رساند. شرکت سینوپک هم 30 محموله گاز طبیعی مایع برای این مدت سفارش داد.

تولید داخلی گاز طبیعی در چین هم با هدف کاهش وابستگی به واردات رو به افزایش است ولی تا رسیدن به سطح خودکفایی راه زیادی مانده است.

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *