سرشماری جمعیت چین در سال 2020 اعلام شد

 

جمعیت چین در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 2020 اعلام شد. طبق این آمار، جمعیت این کشور به یک میلیارد و 411 میلیون و 78 نفر رسیده است.

 

به گزارش ایرنا از شینهوا، این رقم شامل ساکنان هنگ کنگ، ماکائو، تایوان و خارجیانی که در ۳۱ استان سرزمین اصلی و مناطق خودمختار زندگی می کنند، نیست.

 

این آمار نشان می‌دهد نرخ رشد سالانه جمعیت در چین در دهه گذشته ۰.۵۳ درصد بوده است که از ۰.۵۷ درصد ثبت شده در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ کمتر است.

 

بر اساس این آمار چینی های ۶۰ ساله و بالاتر به ۲۶۴.۰۲ میلیون نفر یا معادل ۱۸.۷۰ درصد از جمعیت رسیده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی ۴۴/۵ درصد افزایش داشته است.

 آخرین سرشماری نفوس نشان می‌دهد که نسبت جنسیت در چین به سمت و سوی متعادل‌تری پیش رفته استتعداد مردان در چین به ۷۲۳.۳۴ میلیون نفر رسیده است که ۵۱.۲۴ از کل جمعیت را تشکیل می دهد، در حالی که جمعیت زنان به ۶۸۸.۴۴ چمیلیون نفر یعنی ۴۸.۷۶ درصد می‌رسد.

نسبت مردان به زنان هم ۱۰۵.۰۷ در برابر ۱۰۰ است که در مقایسه با سال ۲۰۱۰ اندکی افت دارد.

نسبت جنسیت هنگام تولد نیز ۱۱۱.۳ است که نسبت به آخرین سرشماری ۶.۸ کاهش یافته است.

این آمار همچنین نشان می دهد که ۸۴۵ هزار خارجی در چین زندگی می کنند در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۰ میلادی ۵۹۳ هزار نفر بود.

در سرشماری ملی سال ۲۰۲۰ گفته شده است که رشد جمعیت گروه های قومی به استثنای قوم هان که قوم اصلی این کشور است به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

گروه قومی هان ۹۱.۱ درصد از کل جمعیت سرزمین اصلی چین را تشکیل می دهد.

در مقایسه با ارقام سرشماری قبلی در سال ۲۰۱۰، نرخ رشد جمعیت قوم هان در حدود ۴.۹ درصد است در حالی که نرخ رشد جمعیت افراد دیگر گروه های قومی در حدود ۱۰.۳ درصد است.

چین ۵۶ گروه قومی را در خود جای داده است

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *