زنگ خطر برا چین؛ کاهش فرزندآوری

با کاهش نرخ تولد در چین، مسئولان این کشور به فکر اصلاح قوانین و محدودیت برای فرزندآوری افتاده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، انتظارات درباره اصلاحات در سیاست‌های کنترل جمعیت پس از آن بالا رفت که طبق آخرین آمار رشد جمعیت چین به پایینترین میزان طی یک دهه اخیر رسیده است.

بر اساس گزارش سرشماری سال 2020 جمعیت چین که روز سه‌شنبه منتشر شد، این کشور در حال حاضر 1 میلیارد و 410 میلیون نفر جمعیت دارد که نشان دهنده نرخ رشد 5.38 درصدی جمعیت در 10 سال اخیر (یا به طور متوسط 0.53 درصد در سال) است.

یک دهه پیش از این در جریان سرشماری سال 2010 میلادی، جمعیت چین 1 میلیارد و 340 میلیون نفر اعلام شده بود. اما عدد 5.38 درصد، کمترین نرخ رشد جمعیت در چین از زمان اجرای سیاست تک فرزندی در این کشور یعنی از اواخر دهه 70 میلادی محسوب می‌شود؛ چیزی که احتمالا باعث خواهد شد پکن برنامه‌هایش را برای ترغیب زوج‌ها به فرزند آوری تقویت کند.

نرخ باروری 1.3 کودک برای هر زن در سال 2020 که همرتبه با کشورهای مسنی مانند ژاپن و ایتالیا است زنگ خطر را برای چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا به صدا درآورده است.

به گفته منابع آگاه رهبران چین درحال نهایی کردن طرحی گسترده تر هستند تا پاسخگوی چالش های جمعیتی ازجمله فشار مالی ناشی از فرزند آوری بر والدین باشد.

آنها همچنین انتظار دارند که دولت تحت چارچوب سیاست فعلی و پیش از لغو محدودیتهای زاد و ولد در 3 الی 5 سال آتی مردم را به فرزندآوری بیشتر ترغیب کنند.

در روزهای گذشته یک استاد دانشگاه چینی به دولت این کشور پیشنهاد داد که به هر خانواده‌ای برای فرزند آوری و تولد هر فرزند یک میلیون یوان (156 هزار دلار) پاداش در نظر بگیرد تا بدین وسیله از کاهش رشد جمعیت این کشور جلوگیری شود.

لیانگ جیانگ ژانگ، استاد دانشگاه پکینگ در پستی در کانال اجتماعی ویبو گفت که این طرح 10 درصد تولید ناخالص ملی چین هزینه در بر خواهد داشت و باعث افزایش نرخ تولد از 1.3 حال حاضر به 2.1 خواهد شد.

وی گفت که این میان معادل 1 میلیون یوان برای هر کودک است و می تواند به صورت پول نقد، معافیت مالیاتی یا یارانه مسکن بین خانواده های مشمول این طرح توزیع شود.

انتهای پیام/

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *