رشد سالانه چین به 14.76 تریلیون یوآن رسید

چین که در سه ماهه نخست سال نسبت به سال گذشته 14 درصد رشد اقتصادی داشته است، حال توانسته با عبور از پاندمی کرونا، در پنج ماه ابتدایی سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصادی خود را به 28.2 درصد  رشد سالانه به 14.76 تریلیون یوآن افزایش دهد. این رقم معادل 2.31 تریلیون دلار آمریکا است.

تهران- ایرنا- تازه‌ترین آمارهای منتشر شده توسط گمرک چین نشان می دهد واردات و صادرات این کشور در پنج ماه نخست سال جاری میلادی با ۲۸.۲ درصد رشد سالانه به ۱۴.۷۶ تریلیون یوان (حدود ۲.۳۱ تریلیون دلار آمریکا) رسیده است.
به گزارش ایرنا، اداره کل گمرک چین روز دوشنبه اعلام کرد: متوسط صادرات و واردات چین در این مدت در مقایسه با سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۱.۶ درصد افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، صادرات نسبت به سال گذشته ۳۰.۱ درصد جهش داشته است در حالیکه میزان واردات ۲۵.۹ درصد افزایش یافت.
صادرات و واردات چین در مقایسه با داده های ثبت شده در پنج ماه اول ۲۰۱۹ به ترتیب ۲۳.۶ و ۱۹.۲ درصد افزایش داشته است.


در دوره ژانویه – مه (پنج ماه اول سال ۲۰۲۱)، مازاد تجارت سالانه چین ۵۶.۲ درصد افزایش یافته و به ۱.۳۲ تریلیون یوان رسیده است.

بیشتر بخوانید: چین، کمترین میزان بدهی در بین اقتصادهای بزرگ جهان را دارد
در پنج ماه اول امسال ، انجمن ملل جنوب شرقی آسیا موسوم به «آ. سه. آن» بزرگترین شریک تجاری چین بوده است پس از آن اتحادیه اروپا و ایالات متحده قرار دارند.
در این دوره، نرخ رشد ارزش تجاری چین با سه شریک تجاری به ترتیب ۴۱.۳، ۲۹.۲ و ۲۸.۷ درصد بوده است.
تجارت چین با کشورهای حاشیه کمربند و جاده هم با ۲۷.۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۴.۳۶ تریلیون یوان رسیده است.
فقط در ماه مه، واردات و صادرات این کشور با رشد سالانه ۲۶.۹ درصدی به ۳.۱۴ تریلیون یوان رسیده است. این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۰.۸ درصد افزایش نشان می دهد.
آمارهای تجاری چین در شرایطی است که این کشور از ابتدای سال جاری میلادی واکنش به کرونا را آغاز کرده است در حالی که شیوع روزانه این ویروس در چین به کمتر از ۱۰ مورد رسیده است.

 

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *