نرخ تورم چین در 12 ماه گذشته به مثبت 1/3 رسید

چین به عنوان دومین اقتصاد برتر از میان کشورهای در حال توسعه، توانسته از سد موانع اقتصادی و شیوع ویروس کرونا عبور کند و نرخ تورم خود را  در 12 ماه گذشته به مثبت 1/3 درصد برساند. این در حالی است که بانک مرکزی این کشور نیز با اقدامات خود به کمک بازارهای مالی جهت ثبات در بازار آمده است.

ه گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به می‌ به مثبت ۳/ ۱ درصد رسید. این نرخ تورم که ۴/ ۰ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۲/ ۰ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت‌تاثیر افزایش تورم بخش حمل‌و‌نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵/ ۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این بالاترین تورم ثبت شده ۱۰ ماه اخیر در چین بوده است.

بیشتر بخوانید: نرخ تورم چین به مثبت ۰.۹ رسید

لباس با تورم ۴/ ۰ درصدی و آب و برق با تورم ۷/ ۰ درصدی از بخش‌های مهم کاهنده تورم بوده‌اند. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش مواد غذایی ۳/ ۰ درصد و مراقبت‌های درمانی ۸/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده است.
هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۵/ ۰ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۱/ ۰ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا‌ ۲۰۲۱ معادل ۹۵/ ۴ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۴۰/ ۲۸ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲/ ۲ درصد بوده است.
بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه می ‌‌به منفی ۲/ ۰ درصد رسیده که ۱/ ۰ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می‌رود.
با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب و کارها در چین شدت یافته است. یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن برخی از اقدامات این بانک برای ثبات‌بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته که تلاش‌ها برای حمایت بیشتر از بخش‌های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت‌های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا آسیب زیادی ندیده است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *