چین؛پناهگاه امن خودروهای برقی

با توجه به سطح آلودگی هوا در دنیا، کشورها به سمت استفاده از خودروهای برقی حرکت کرده‌اند. در این میان سهم چین بیشتر از باقی کشورها است، به طوریکه در سال ۲۰۲۰،توانست ۳۰ درصد از فروش بازار خود را به خودروهای برقی اختصاص دهد.

به گزارش ایران‌چین‌ترید، به نقل از خودروتک، روند گذر از سوخت بنزینی به سمت برقی، نیازمند دو عامل است، زیرساخت با پراکندگی مناسب جایگاه‌های شارژ و پایین آمدن قیمت ارزان ترین خودرو بازار. شهر لیوژو در چین Liuzhou خود را برای رفع این دو مانع بزرگ آماده کرده است.

لیوژو، شهری در جنوب چین در ناحیه گوانگشی Guangxi است، جایی که خانه اصلی بخش اعظم تولید خودروهای برقی به حساب می‌آید. بلومبرگ شهر لیوژو را پایتخت خودروهای برقی چین نامگذاری کرده که چون این کشور بزرگترین بازار خودروی دنیا است، می توان به راحتی گفت که  لیوژو پایتخت خودروهای برقی دنیا هم می‌تواند باشد. حتی آمریکا هم آمادگی آن را ندارد که این عنوان را از چنگ چینی‌ها بیرون بیاورد، چون نیاز به همکاری تنگاتنگ بین خودروسازان و متولیان حکومتی دارد.

برخی خودروسازان خصوصی، خودروهای چینی را چند می فروشند؟

به زیان خیلی ساده، خودروسازان در پایتخت خودروهای برقی، ارزان ترین خودروی ممکن را عرضه کرده‌اند و حکومت هم زیرساخت‌های شارژ را با پراکندگی مناسب در این شهر ایجاد کرده است. وقتی این دو عامل به خوبی پاسخ بگیرند، استقبال از مردم به شکل آبشاری و با سرعت بسیار زیاد اتفاق می‌افتد و هدف اصلی که کاهش آلودگی در شهرهای بزرگ است محقق می شود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز فناوری اطلاعات WAYS که در شهر گوانگژو مستقر است، تقریباً 30 درصد از خودروهایی که در سال 2020 در شهر لیوژو به فروش رسیده، برقی بوده است؛ یعنی 5 برابر متوسط فروش در چین. با توجه به این که حتی شهرهای کوچک چین در مقایسه با شهرهای دیگر دنیا ابرشهر به حساب می آیند، لیوژو به راحتی با 4 میلیون جمعیت می تواند به پایتخت خودروهای برقی دنیا تبدیل شود. از لحاظ جهانی، تنها رقیب واقعی لیوژو، شهر اُسلو در نروژ است که میزان نفوذ خودروهای برقی در آن در دنیا بی نظیر است. نکته قابل توجه دیگر در مورد لیوژو، پاکیزگی هوا و آب این شهر است که در خود کشور چین هم کم نظیر است.

به گزارش بلومبرگ در این شهر 4 میلیون نفر بیش از 30 هزار جایگاه شارژ باتری خودرو ایجاد شده و دسترسی به آن به مراتب آسان تر از مخازن شارژ پیچیده و گرانی است که در اختیار قرار دارد.

به علاوه این جایگاه‌های شارژ برای خودروهای برقی کوچک و ارزان مثل ولیوگ مینی برقی و بائوجون ایی100 بسیار مناسب است. با این که پیمایش این دو خودروی برقی کوچک به ازای هر بار شارژ خیلی هم تحسین‌برانگیز نیست اما با توجه به نیاز واقعی مردم، این دو خودروی شهری به خوبی پاسخگو است. معمولاً مردم دنیا حتی کسانی که مجبور به رفت و آمد بین شهر و حومه هستند روزانه به طور متوسط 16 مایل یا 25 کیلومتر می‌پیمایند و شب که به منزل می‌رسند به راحتی در طول شب می‌توانند این خودروها را به پریز مخصوص وصل کنند و صبح با خیال راحت با شارژ کامل به دنبال کار خود بروند.

در حالی که ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر در دنیا به دنبال راه حل‌هایی نظیر افزایش پیمایش به ازای هر بار شارژ هستند، چینی‌ها به مطالعه عادت‌ها و روش‌های معمولی زندگی مردم پرداخته‌اند و متوجه شده‌اند که در مصرف محلی، نیاز به حل مسئله پیمایش بیشتر به ازای هر بار شارژ ندارند، چون الگوی مصرف مردم در شهرهای بزرگ، مسیرهای کوتاه روزمره است و قرار نیست با این خودروها به مسافرت‌های طولانی بروند. بائوجون ایی100 که فقط دو صندلی دارد، به راحتی در طول روز تا 30 کیلومتر را بدون هیچ دغدغه‌ای طی می‌کند. اندازه این خودرو نصف تسلای مدلX است و از لحاظ ظاهری هم به خودروهای اسمارت شباهت دارد. از همه مهمتر این که قیمت این خودروهای شهری کوچک که خیلی هم کارراه انداز است فقط 5000 دلار است که از هر لحاظ برای مالک آن مقرون به صرفه است مخصوصاً از لحاظ هزینه‌های بیمه و نگهداری.

بیل روسو Bill Russo مدیرعامل شرکت مشاوره‌ای اتومبیلیتی Automobility Ltd.  می گوید «این خودروهای کوچک به قدری کاربردی شده اند که حتی جایگزین دوچرخه،‌ موتور سیکلت و اسکوتر شده اند. شهرهای کوچکتر در چین در مقایسه با ابرشهرها، از سامانه‌های حمل و نقل عمومی کمتری برخوردارند و به همین دلیل داشتن یک خودروی کوچک ارزان، راه حل و گزینه بسیار مناسبی است و تحرک مردم در داخل شهر را تسهیل می‌کند» روسو می‌گوید: «راه موفقیت خودروهای برقی، ارائه ارزان ترین و کوچکترین خودروهای شهری است که برای نیازهای روزمره و مسیرهای کوتاه مردم مناسب است. هرچقدر هم که این خودروها ارزان تر باشد، هزینه‌های نگهداری و بیمه آن هم مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.»

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *