پایان کار ساخت دفتر تجاری ایران در چین

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین از اتمام ساخت ساخت دفتر تجاری ایران در چین خبر داده است.

به گزارش ایران‌چین‌ترید، به نقل از اتاق بازرگانی ایران و چین، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین خاطرنشان کرد: “تاسیس دفتر تجاری ایران در چین به مراحل پایانی رسید”،وی دفاتر تجاری را ابزاری قدرتمند برای دیپلماسی اقتصادی می‌داند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: اتاق مشترک ایران و چین در حال انجام ثبت قانونی تاسیس دفتر تجاری در چین است، اگر طی چند ماه آینده امکان رفت و آمد با چین فراهم شود تا بتوان کارهای تجاری را انجام داد، فکر می‌کنم که این دفتر تاسیس شود. چراکه ما کارهای زیربنایی را انجام داده‌ایم و تنها طی کردن مراحل اداری آن باقی مانده تا این مرکز تجاری را افتتاح کنیم.

مجیدرضا حریری در مورد ضرورت تاسیس مراکز و دفاتر تجاری اظهار کرد: مراکز تجاری یکی از ابزارهای توسعه صادرات می‌تواند باشد. بسته به اینکه ما چه برنامه‌ای برای ورود به بازارها داریم، باید از ابزارهای مختلفی استفاده کنیم. یکی از این ابزارها می‌تواند تاسیس مراکز یا دفاتر تجاری یا حتی نمایشگاه‌ها باشد، این ابزارها می‌توانند سیاست‌گذاری‌ها را پیش ببرند. بنابراین ابتدا باید سیاست‌گذاری‌های ما مشخص شود تا متناسب با آن از این ابزار استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید:

تجارت چین از سد کرونا گذشت

تقویت گردشگری در سند همکاری ایران و چین

وی افزود: در مورد کشور چین، اتاق مشترک ایران و چین در حال انجام ثبت قانونی تاسیس دفتر تجاری در این کشور است، اگر طی چند ماه آینده امکان رفت و آمد با چین فراهم شود تا بتوان کارهای تجاری را انجام داد فکر می‌کنم که این دفتر تاسیس شود. چراکه ما کارهای زیربنایی را انجام داده‌ایم و تنها طی کردن مراحل اداری آن باقی مانده تا این مرکز تجاری را افتتاح کنیم.

 

دفاتر تجاری؛ابزار دیپلماسی اقتصادی

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در ادامه تصریح کرد: مراکز و دفاتر تجاری یکی از ابزارهای دیپلماسی اقتصادی است و مسلما برای پیشبرد آن بسیاری از ابزارها باید درکنار هم قرار بگیرند. تاسیس دفاتر تجاری نیز باید بر اساس یک برنامه مطالعه شده باشد. برای مثال در مورد چین ما برنامه‌ای برای توسعه صادرات غیرنفتی به چین داریم که یکی از ابزارهایی که برای آن طراحی کردیم، تاسیس دفاتر تجاری است تا بیشتر برای بنگاه‌های کوچک و متوسط مفید باشد. بنابراین جامعه هدف ما بیشتر کسانی است که کالا به چین صادر می‌کنند نه مواد اولیه.

وی اضافه کرد: از همین روی دیپلماسی اقتصادی یک سیاست‌گذاری است که ابزارهای مختلفی دارد و یکی از آنها می‌تواند تاسیس دفاتر تجاری باشد و اگر دفاتر تجاری بدون برنامه تاسیس شوند موفق نخواهند بود.

حریری در پاسخ به سوالی در مورد نقش دولت در راه‌اندازی مراکز و دفاتر تجاری گفت: دولت‌ هم می‌تواند در تاسیس این دفاتر ورود کند اما مطلوب‌ترین شکل آن این است که نهادها، تشکل‌های بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی که به نوعی نماینده فعالین اقتصادی هستند دفاتر تجاری را تاسیس کنند. به شخصه معتقدم که هرجا دولت ورود نکند، بخش خصوصی کار را به نحو مطلوب‌تر انجام می‌دهد. در واقع کار دولت پشتیبانی و حمایت از آن است.
انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *