تجارت خارجی چین به ۲.۷۸ تریلیون دلار رسید

خبرها حاکی از آن است که رشد تجارت خارجی چین در نیمه نخست سال ۲۰۲۱، به ۲.۷۸ تریلیون دلار رسید.

به گزارش تجارت ایران و چین، رایزنی بازرگانی ایران در چین، در خصوص آمار منتشر شده از تجارت خارجی در چین، افزود: با توجه به نتایج بدست آمده تجارت خارجی چین ۳۷.۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و به رقم ۲.۷۸ تریلیون دلار رسیده است. وی دلیل این رشد را در افزایش تقاضا در پی بهبود روند اقتصاد در این کشور و رشد سریع تجارت الکترونیکی فرامرزی دانسته است.

بیشتر بخوانید:

شناسایی ۵۷۸ پایگاه تحول و ارتقا تجارت خارجی در چین

پیش بینی رشد ۳.۵میلیارد دلاری تجارت چین و افغانستان

در گزارشی که توسط اتاق بازرگانی ایران و چین منتشر شده، آمده است: به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، عبدالحمید عادلی با بیان اینکه گمرک چین عملکرد تجارت خارجی این کشور را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد تجارت خارجی چین با ۳۷.۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲.۷۸ تریلیون دلار رسیده که عمده دلیل آن افزایش تقاضا به دلیل بهبود سریع در اقتصادهای بزرگ و رشد سریع تجارت الکترونیکی فرامرزی بوده است.

وی افزود: طی شش ماهه نخست سال جاری میلادی، چین موفق به صدور ۱.۵۲ تریلیون دلار کالا به جهان شدند که در مقایسه با دوره مشابه، نشان‌دهنده رشد ۳۸ درصدی است. در همین دوره میزان واردات چین با رشد ۳۶ درصدی به ۱.۲۶ تریلیون دلار رسیده است.

رایزنی بازرگانی ایران در چین گفت: تجارت خارجی چین در ماه ژوئن به ۵۱۱ میلیارد دلار رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد ۳۴ درصدی داشته و ماه ژوئن سیزدهمین ماهی است که تجارت خارجی این کشور به طور متوالی رشد را تجربه می‌کند.

به گفته وی چین روند صعودی تجارت با شرکای اصلی تجاری خود را حفظ کرده به طوری که حجم تجارت با سه شریک اصلی خود یعنی اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا موسوم به آسه آن، اتحادیه اروپا و آمریکا به ۴۱۰، ۳۸۸ و ۳۴۰ میلیارد دلار رسیده که به ترتیب رشد ۳۸، ۳۷ و ۴۶ درصدی را نشان می‌دهد. آفریقای جنوبی، هند، فیلیپین و اندونزی کشورهایی بوده‌اند که میزان تجارت خارجی آنها با چین بالای ۵۰ درصد رشد داشته‌اند.

عادلی با بیان اینکه نقش شرکت‌های خصوصی به عنوان نیروی اصلی تجارت خارجی چین بیشتر شده است، ادامه داد: در نیمه اول سال جاری میلادی، حجم تجارت بنگاه‌های خصوصی چین با ۳۵.۱ درصد افزایش به ۱.۳۳ تریلیون دلار رسید که نزدیک به نیمی از کل تجارت خارجی کشور را تشکیل می دهد. همچنین واردات و صادرات شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی با ۱۹ درصد رشد به ۱.۰۲ تریلیون دلار و واردات و صادرات شرکت‌های دولتی با ۲۳.۸ درصد افزایش به ۴۲۴ میلیارد دلار رسیده است.

گفتنی است، عمده واردات چین در بازه زمانی یاد شده شامل سنگ آهن، گاز طبیعی، دانه سویا، ذرت، گندم و نفت خام بوده است.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *