ساخت فرودگاه و مسکن در عراق، در دستور کار شرکت های چینی

 

طبق قراردی که در سال ۲۰۱۹ میان شرکت‌های چینی و عراق امضا شد، این شرکت‌ها موظف به احداث یک فرودگاه و ۹۰ هزار مسکن شدند.

به گزارش تجارت ایران و چین، طبق توافقی که در سال ۲۰۱۹ میان شرکت‌های چینی و عراق، صورت گرفت در قبال تامین نفت از سوی عراق، شرکت‌های چینی پروژه احداث یک فرودگاه و ۹۰ هزار مسکن را عهده‌دار شوند. «صباح عبداللطیف»، مشاور نخست وزیر عراق در این باره گفت: این پروژه در قبال ۱۰۰ هزار بشکه نفت و پس از حل تمامی مسائل حقوقی مربوط به این قرارداد، اجرایی می‌شود.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین ش

در گزارشی که توسط ایسنا منتشر شده، آمده است: احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اوایل ماه میلادی جاری اظهار کرده بود عراق تصمیم گرفته است قرارداد ساخت یک پالایشگاه نفت جدید را به شرکت مهندسی دولتی CNCEC چین اعطا کند.

پایگاه خبری آرگوس در اواسط ژوییه گزارش کرده بود این مجتمع به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز یک مجتمع پالایش و پتروشیمی یکپارچه خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید:

عراق؛ میزبان جدید چین برای ساخت پالایشگاه نفت

آمریکا به فکر قطع تجارت نفتی ایران و چین

وزیر نفت عراق گفته بود پالایشگاه جدید منحصرا برای صادرات فعالیت می کند و به طور کامل توسط دولت چین فاینانس می شود.

یک پروژه پالایشگاهی دیگر به ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز در استان جنوبی ذی قار عراق به کنسرسیومی داده شده که عمدتا چینی است. وزیر نفت عراق اظهار کرده که این پالایشگاه با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار بشکه در روز قرار است نیازهای رو به رشد کشور برای فرآورده های پالایشی را تامین کند.

چین همچنین به دنبال قراردادهای بالادستی در عراق است به خصوص پس از گزارشهای اخیری که بر اساس آنها، غولهای نفتی بین المللی درصدد فروش داراییهای بالادستی خود در این کشور هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت دولتی سینوپک چین اوایل امسال قرارداد ۲۵ ساله ای با وزارت نفت عراق امضا کرد که به این شرکت ۴۹ درصد سهم در پایگاه گاز طبیعی غیرمرتبط منصوریه می دهد.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *