چین از آسمان زمین را دید می‌زند

طبق اعلام شرکت علوم فضایی چین، روز پنجشنبه ۲۹ ژوئیه یک ماهواره دیدبانی زمین به نام “Tianhui ۱-۰۴” از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در شمال غربی بیایبان گبی پرتاب شد.

به گزارش تجارت ایران و چین، براساس اخبار منتشر شده، ماهواره “Tianhui ۱-۰۴” سوار بر موشک لانگ مارچ 2D روز پنجشنبه ۲۹ ژوئیه به وقت محلی بعدازظهر پرتاب شد. گفتنی است این سیصد و هشتاد و یکمین پرتاب موشک سری لانگ مارچ بوده است. هدف این ماهواره انجام آزمایشات علمی، بررسی منابع زمین و نقشه‌برداری است که توسط شرکت ایراسپیس دونگ فانگ هونگ (Aerospace Dongfanghong)که شرکت تابعه آکادمی فناوری فضایی چین است، توسعه یافته است.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایسنا و به نقل از چاینا دیلی منتشر شده، آمده است: اولین ماهواره از مجموعه Tianhui ۱ ، ماهواره Tianhui ۱-۰۱ بود که در ماه اوت سال ۲۰۱۰ به فضا پرتاب شد. در حال حاضر هر چهار ماهواره این مجموعه به مدار پرتاب شده‌اند.

موشک لانگ مارچ 2D که توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای توسعه یافته است، دارای وزن ۳۰۰ تن است و قادر است چندین ماهواره را به مدارهای مختلف منتقل کند. این موشک همچنین ظرفیت بارگیری تا ۱.۲ تن به مدار خورشید آهنگ معمول با ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری را دارد که اغلب از آن برای ماهواره‌های آب و هوا یا سنجش از دور استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

چهار ماهواره چین به فضا پرتاب شدند

چین؛ ماهواره هواشناسی به فضا فرستاد

شرکت علوم فضایی و فناوری چین در ابتدای سال جاری میلادی اعلام کرد که قصد دارد امسال بیش از ۴۰ ماموریت پرتاب انجام دهد و مهمترین آنها پرتاب‌هایی هستند که فضانوردان چینی را برای ساخت ایستگاه فضایی این کشور به فضا می‌فرستند.

چندی پیش سه فضانورد چینی به نام‌های نی هایشنگ(Nie Haisheng)، لیو بومینگ(Liu Boming) و تانگ هونگبو(Tang Hongbo)به فضا رفتند.

چین این سه فضانورد را به سمت ماژول ایستگاه فضایی “تیانه”(Tianhe) فرستاد و قرار است آنها به مدت سه ماه در این ماژول ایستگاه فضایی بمانند و انواع آزمایشات و فعالیت‌های نگهداری را انجام دهند.

تیانه یکی از سه بخش اصلی اولین ایستگاه فضایی توسعه‌ یافته چین است که با ایستگاه فضایی بین‌المللی رقابت می‌کند.

ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در حالی که انتظار می‌رود ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود پایان دهد.

چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل شود تا با رقبای خود از جمله ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته‌ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می‌چرخد، ​​ایجاد کند.

چین می‌خواهد تا پایان سال بعد ایستگاه فضایی خود را کامل کند و از آن برای انجام آزمایش‌های علمی در شرایط بی‌وزنی استفاده کند.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *