شیائومی خودروی هوشمند می‌سازد

شرکت شیائومی با خریداری استارتاپ فناوری خودران پا را فراتر گذاشت که این امر موجب نگرانی سهامداران از افزایش هزینه‌های این شرکت ‌شده است

به گزارش تجارت ایران و چین، شرکت شیائومی در اقدامی تازه قصد دارد استارتاپ فناوری رانندگی خودران “دیپ‌موشن” را با قیمت 77.4 میلیون دلار خریداری کند. بلومبرگ در گزارشی نوشت شیائومی در ادامه قدرت گرفتن خود در جهان پس از پیشرفت در تلفن همراه این‌بار پا را فراتر گذاشته و به دنبال این است که این قرارداد را هر چه زودتر به سرانجام برساند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط تحریریه منتشر شده، آمده است: این شرکت پس از اینکه گزارش سه ماهه دوم خود را بهتر از حد انتظار به ثبت رساند، این موضوع را اعلام کرد؛ یعنی درست زمانی که بهبود در بازارهای کلیدی مانند هند به آن کمک کرد تا از شرکت اپل پیشی بگیرد و دومین فروشنده بزرگ تلفن جهان در جهان باشد. درآمد در سه ماهه منتهی به ژوئن شیائومی ۶۴ درصد افزایش یافت و به ۸۷.۷۹ میلیارد یوان (۱۳.۶ میلیارد دلار) رسید و از میانگین برآورد ۸۵.۰۱ میلیارد یوان پیشی گرفت.

بیشتر بخوانید:

نخستین خودروی بدون راننده “بایدو” را می شناسید؟

ایران، متنوع ترین بازار خودروهای چینی در دنیا

«لی جون» موسس و مدیر اجرایی این شرکت در حال حاضر هدایت این پروژه شیائومی را بر عهده گرفته است تا این شرکت را به حوزه ای فراتر از تلفن های هوشمند تبدیل کند. این مدیر ۵۱ ساله شخصا پروژه ساخت خودروهای برقی را رهبری می کند و متعهد شده است که در دهه آینده ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری اولیه در این تجارت انجام دهد. لی گفت که این شرکت دارای اندوخته‌های کافی برای تامین مالی چنین پروژه ای است که نیاز به سال ها سرمایه‌گذاری سنگین در توسعه و تولید قبل از فروش اولین خودرو دارد.

سهام شیائومی پس از آنکه سرمایه‌گذاران دوباره سهام فناوری چین را چند روز قبل مجازات کردند، تا ۴.۷ درصد سقوط کرد که بزرگترین سقوط روزانه آنها در یک ماه گذشته بوده است. این سهام همچنین با نگرانی های طولانی مدت در مورد افزایش هزینه های شیائومی برای خودروهای برقی، کاهش یافت.

«متیو کانترمن» تحلیلگر اطلاعات بلومبرگ می گوید: «هنوز نگرانی در مورد میزان سرمایه گذاری در تجارت خودروهای هوشمند شیائومی وجود دارد اما این ها ابتکارات بلندمدت هستند و بر نتایج کوتاه‌مدت تاثیر نمی‌گذارند».

خرید دیپ موشن که نرم افزار کمک راننده را توسعه می‌دهد، جدیدترین سری از حرکت هایی است که شیائومی برای ورود عمیق تر در این زمینه انجام داده است. تعدادی از غول های فناوری از هوآوی گرفته تا «بایدو» سال هاست که در حال توسعه قطعات و فناوری‌های رانندگی اتوماتیک خودرو هستند.

«وانگ شیانگ» رییس شیائومی چندی پیش گفت که این خرید به منظور کمک به شیائومی برای توسعه فناوری خودران سطح ۴ است که اجازه می دهد رانندگی کاملا خودکار انجام شود.

وانگ پس از انتشار نتایج به خبرنگاران گفت: «با وجود این خرید، ما امیدواریم که زمان برای عرضه محصول خود به بازار را کوتاه کنیم. ما می‌خواهیم روند تحقیق و توسعه رانندگی خودکار خود را تسریع کنیم».

در حالی که سایر جزئیات در مورد تلاش های شیائومی در زمینه خودروسازی مبهم است، ۵۰۰ نفر از مهندسان برای این پروژه استخدام شده اند و با چندین خودروساز و مقامات محلی برای مشارکت احتمالی صحبت کرده‌اند. بلومبرگ نیوز در اوایل سال جاری گزارش داد که این شرکت همچنین به دنبال سرمایه‌گذاری در فناوری «Black Sesam» است؛ استارتاپی است که تراشه‌ها و سیستم‌های هوش مصنوعی را برای خودروهای خودران توسعه می‌دهد.

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *