سیگنال های مثبت عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای اثرات مثبتی بر روی مسائل اقتصادی، سیاسی، امنیتی و… کشور دارد.

به گزارش تجارت ایران و چین، حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در مصاحبه امروز 27 شهریور 1400 با خبرنگار مهر بیان کرد: عضویت ایران در سازمان شانگهای شروع فصل جدیدی از ارتباطات ایران و کشورهای عضو سازمان است. وی تاکید کرد که مردم آثار عضویت دائم ایران را در برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم خواهند دید. به گفته وی رئیس جمهور کشورمان به همراه هیئت همراه هم‌اکنون در دوشنبه پایتخت تاجیکستان حضور دارند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

وی افزود: این عضویت ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجاری و گمرکی و زمینه‌های متعدد دیگر را شامل می‌شود.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: رئیس جمهور تاکید داشت، مسئله عضویت ایران در سازمان شانگهای در دوشنبه به نتیجه برسد.

بیشتر بخوانید:

ایران نهمین عضو دائم سازمان همکاری شانگهای شد

رئیس جمهور چین: پذیرفته ‌شدن ایران در سازمان همکاری شانگهای حتمی است

امیرعبداللهیان با بیان اینکه اگرچه برای عضویت ایران موانع زیادی وجود داشت، اما با مجموعه تلاش‌هایی که در دولت انجام شد، خوشبختانه این اتفاق افتاد، گفت: سران کشورهایی مثل روسیه، چین، هند، پاکستان و تاجیکستان که میزبان اجلاس نیز بودند، کمک و همراهی کردند که این اتفاق مهم رقم بخورد.

وی تاکید کرد: فکر می‌کنم این را باید یک دستاورد خیلی مهمی به شمار آوریم و مردم آثار آن را در برنامه اقتصادی دولت سیزدهم خواهند دید.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: البته روند عضویت دائم به گونه‌ای است که مرحله به مرحله، گام‌هایی اتخاذ می‌شود که در واقع در هر مرحله یکی از حلقه‌ها فعال می‌شود و در نهایت در یک پروسه حداکثر یک ساله تا یک سال و نیم، تمام بخش‌های مربوط به عضویت دائم ما فعال می‌شود.

امیرعبداللهیان درباره وضعیت افغانستان نیز افزود: رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی خود به صراحت تاکید کرد که صلح، ثبات و توسعه افغانستان در سایه تشکیل دولت فراگیر و با مشارکت همه اقوام خواهد بود.

وی همچنین از امضای یک موافقتنامه و ۷ یادداشت تفاهم در حوزه‌های مختلف بین روسای جمهور ایران و تاجیکستان خبر داد.

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *