چین تا 2025 رهبری صنعت هوش مصنوعی را در دست خواهد گرفت

هوش مصنوعی که به آن هوش ماشینی نیز می‌گویند، به هوشمندی نشان‌داده شده بوسیله ماشین‌ها اطلاق می‌شود.

به گزارش تجارت ایران و چین، هوش مصنوعی در برابر هوش طبیعی که در انسان‌ها است، قرار دارد. این صنعت می‌تواند واکنش‌هایی به مانند درک شرایط مختلف، یادگیری، توانایی کسب دانش و… را فرا گیرد. چین قصد دارد با اقتصاد پیشرفته خود، روند رسیدن به رهبری در صنعت هوش مصنوعی را تسریع ببخشد.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شده، آمده است: دولت چین برنامه های وسیعی به منظور رهبری اقتصاد در دنیا مبتنی بر اقتصاد دیجیتال با بهره گرفتن از هوش مصنوعی انجام داده است؛ به طوری که می توان این فعالیت ها را در اسناد سیاستی این کشور مشاهده کرد.

بررسی ها نشان می‌دهد در جولای 2015 دولت چین اقدام اینترنت پلاس را به منظور ورود فناوری اینترنت و سایر فناوری‌های اطلاعاتی به عرصه سنتی صنعت در چین از جمله کشاورزی، پزشکی، تولید و مالی را رونمایی کرد.

این اقدام را می‌توان در کنار سند «ساخت چین 2025» به عنوان راهبرد انقلاب صنعتی چهارم در چین خواند. در ژوئن همین سال نقشه راه اجرایی سه ساله اینترنت پلاس در زمینه هوش مصنوعی با هدف افزایش حمایت از هوش مصنوعی، توسعه دیتاست‌ها و توسعه کاربردهای آن رونمایی شد.

بیشتر بخوانید:

در آوریل 2016 وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین سند 5 ساله توسعه صنعت رباتیک این کشور را به منظور توسعه کاربردهای رباتیک در صنایع این کشور تصویب کرد.

هدف گذاری این سند جذب سرمایه گذاری خارجی به منظور توسعه 100 هزار ربات صنعتی با استفاده از فناوری بومی بوده است.

در مارس 2019 کمیته عالی راهبری سند توسعه هوش مصنوعی در چین، 8 اصل توسعه هوش مصنوعی در چین را به عنوان اصول حاکم بر این سند منتشر کرد. در سال های اخیر علاوه بر دولت چین، بسیاری از دولت های محلی همانند گوانگژو، شانگهای و بیجنگ نیز به انتشار نقشه های اجرایی توسعه هوش مصنوعی پرداختند. از جمله این اقدامات، انتشار 15 اصل توسعه هوش مصنوعی در چین توسط یک کنسرسیوم شامل دولت محلی و شرکت های برتر فناوری اطلاعات چین در سال 2019 بوده است.

ماموریت های دولت چین در هوش مصنوعی

توسعه هوش مصنوعی به منظور ایجاد مزیت رقابتی، دلایل امنیت ملی و ایجاد زمینه های توسعه

ادامه دستیابی به تکنولوژی خارجی به همراه کاهش وابستگی تدریجی

استفاده از فرصت پیشرفت جهشی تکنولوژی هوش مصنوعی در ابعاد نظامی و توسعه

برنامه امنیتی ملی و همپایی با ایالات متحده

چشم انداز چین در هوش مصنوعی

دولت چین در نظر دارد تا سال 2025، انقلابی در تئوری پایه هوش مصنوعی، تکنولوژی و کاربردها انجام دهد و هوش مصنوعی را به مهمترین موتور توسعه چین تبدیل کند. هدف کمی چین تا سال 2025، دستیابی به صنعت هوش مصنوعی با اندازه 400 میلیارد یوان و اندازه صنایع وابسته 5 تریلیون یوان است.

همچنین این کشور در افق چشم انداز 2030، سودای رهبری اقتصاد جهان با بهره گیری از نوآوری ها در هوش مصنوعی و دستیابی به اقتصاد هوشمند دارد.

هدف کمی دولت چین تا 2030، دستیابی به صنعت هوش مصنوعی با اندازه 1 تریلیون یوان و اندازه صنایع وابسته 10 تریلیون یوان و نیز افزایش تولید نیمه هادی داخلی تا پوشش 80 درصد سهم مصرف داخلی تا سال 2030 و کاهش وابستگی های خارجی است.

حوزه های کلیدی هوش مصنوعی در چین

کاربردی سازی محصولات هوش مصنوعی با استفاده از توسعه خودروهای هوشمند و شبکه شده، ربات های سرویس دهی هوشمند، پهپادهای هوشمند، سیستم های معاینه هوشمند تصویر پایه، شناسایی تصاویر ویدئویی هوشمند، سامانه های هوشمند تعاملی صوتی، سیستم های هوشمند ترجمه، محصولات خانه هوشمند و غیره.

ایجاد توسعه جدی در تئوری هوش مصنوعی و ایجاد سامانه هایی با قابلیت یادگیری مستقل در تئوری هوشمند مبتنی بر داده های حجیم، تئوری محاسبات ادارکی رسانه ای، تئوری هوش بهبود یافته دوگانه، تئوری تصمیم کنترل و بهینه سازی تعاملی خودکار، تئوری هوشمندی گروهی

وارد کردن هوش مصنوعی به زنجیره ارزش در تولید هوشمند، مراقبت پزشکی هوشمند، شهرهای هوشمند، کشاورزی هوشمند و توسعه امنیت دفاعی.

وضع اولیه قواعد و قوانین، ارزش های اخلاقی، سیستم های سیاستگذاری و چهارچوب های سنجش سلامت و کنترل پذیری فناوری های هوش مصنوعی در سطح جهان.

توسعه و بلوغ نسل جدیدی از تئوری و تکنولوژی در رایانش دانش، استدلال تحلیلی میان رسانه ای، تکنولوژی و هوشمندی دوگانه تکنولوژی، هوشمندی سیستم های خودکار.

پیشرفت جدی در زمینه هوشمندی مغزی و یادگیری مستقل، هوش ترکیبی و هوش گروهی پیشرفت.

وارد کردن هوش مصنوعی در تولید، کار، زندگی، حکمرانی اجتماعی و دفاع و شکل دهی زنجیره ارزش به طور کامل.

برنامه های راهبردی چین در هوش مصنوعی

ایجاد مراکز تحقیقاتی در کشورهای دنیا همانند مرکز سنس تایم در مالزی.

ایجاد تیم های تحقیقاتی برتر هوش مصنوعی با شناسایی و متشکل سازی استعدادهای برتر چین.

توسعه خوشه‌های هوش مصنوعی مثل ایجاد پارک ملی صنعت هوش مصنوعی و ایجاد مرکز ملی تحقیقات هوش مصنوعی.

ایجاد پروژه های ملی هوش مصنوعی در زمینه های راهبردی و همچنین اعمال رویکردهای هوش مصنوعی به پروژه های ملی قبلی.

انتهای پیام/

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *