ادامه روند رو به رشد تجارت خارجی چین

با وجود فراز و نشیب اوضاع اقتصادی جهان، برخی از کارشناسان معتقد هستند تجارت خارجی چین رکورد جدیدی را تا پایان سال جاری ثبت خواهد کرد.

به گزارش تجارت ایران و چین، هرچند نوع دلتای ویروس کرونا شوک به بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها وارد کرد، اما کماکان برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی بر این باورند چین تا پایان سال 2021 رکورد تازه‌ای در تجارت خارجی ثبت خواهد کرد. نزدیک به دوسال از شیوع این بیماری در جهان می‌گذرد. با وجود اینکه اقتصاد اکثر کشورها عقب ماند، اما چین توانست با مهارکردن این ویروس اقتصاد خود را احیا کند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

بیشتر بخوانید:

در گزارشی که توسط خبر آنلاین و به نقل از رادیو بین‌المللی چین منتشر شده، آمده است: «جو می» محقق ارشد آکادمی تجارت بین‌المللی و همکاری‌های اقتصادی چین در پکن می‌گوید: «مصرف جهانی اغلب در سه ماهه چهارم با برگزاری جشنواره‌ها و جشن های متعددی همچون کریسمس در کشورهای غربی افزایش می‌یابد و این روند باعث افزایش تقاضا به صادرات چین می‌شود و این در حالیست که بسیاری از رویدادهای آتی از جمله نمایشگاه بین‌المللی واردات چین نیز به وسعت واردات این کشور کمک خواهند کرد.

«یو میائو جی» معاون دانشکده ملی توسعه دانشگاه پکن معتقد است که جهان به رغم احیای تولید اقتصادهای توسعه یافته، همچنان به محصولات چینی نیاز دارد و سفارشات ثبت شده در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نیز به تقویت روند صادارت چین کمک می‌کند.

«گائو لینگ‌یون» محقق ارشد و مدیر بخش سرمایه‌گذاری بین المللی مؤسسه سیاست و اقتصاد جهان آکادمی علوم اجتماعی چین می گوید: «تجارت خارجی کشور در این دوره شاهد توسعه‌ای با کیفیتی به مراتب بالاتر خواهد بود چرا که صادرات چین در حال افزایش زنجیره ارزش جهانی است.

لینگ‌یون بر این باور است که: «دستاوردها در زمینه تکنولوژی‌های جدید مانند پرداخت‌های برون مرزی نیز در حال بهینه‌سازی عملکردهای تجاری هم برای شرکت‌های داخلی و هم برای شرکای تجاری آنهاست.»

بر اساس اظهارات «جو می» محقق ارشد آکادمی تجارت بین‌المللی و همکاری‌های اقتصادی چین در پکن، همزمان با تاثیرات شدید ادامه‌دار پاندمی کرونا بر روند احیا و تولید جهان، سطوح بالای تورم در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا و اروپا باعث خرید عصبی شده و فشار بییشتری را بر زنجیره‌های شکننده و آسیب پذیر عرضه جهانی وارد کرده و عملیات طبیعی شرکت‌های تجارت خارجی چین را مختل ساخته است.

به گفته کارشناسان، این اختلالات نمی‌تواند روند حرکت رو به جلوی تجارت خارجی چین را معکوس کند بلکه تجارت جهانی چین با جبران وضعیت بلاتکلیف در زنجیره‌های تامین جهانی، به رشد خود و حمایت از احیای اقتصادی جهان ادامه خواهد داد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که در سه ماهه سوم سال جاری میلادی (۲۰۲۱)، بسیاری از کشتی سازان چینی سفارشات به مراتب بیشتری را هم از سوی بازارهای داخلی و هم بازارهای جهانی، در مقایسه با کل سال گذشته (۲۰۲۰) دریافت کرده‌اند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *