در گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان و وانگ یی چه گذشت؟

حسین امیرعبداللهیان و وانگ یی در تماسی تلفنی آخرین تحولات منطقه را مورد بررسی قرار دادند. همچنین وزیر امورخارجه کشورمان از همکاری چین در تامین واکسن موردنیاز از این کشور تقدیر کرد.

به گزارش تجارت ایران و چین، وزرای خارجه دو کشور ایران و جمهوری خلق چین در تماسی تلفنی در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و برجام به گفتگو پرداختند. امیرعبداللهیان با همتای چینی خود درباره عملی کردن سند جامع همکاری 25 ساله صحبت به میان آورد.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شده، آمده است: وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین نیز در این تماس تلفنی بر موضع پکن مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف ها به تعهدات برجامی تاکید و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تقدیر کرد.

وزیر امور خارجه چین ضمن استقبال از آغاز گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران و طرف اروپایی، تاکید کرد به همکاران خود ماموریت داده است در تماس با همتایانشان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مشورت های نزدیک دو کشور در این خصوص تداوم یابد.

وزیر امور خارجه چین با اعلام آمادگی پکن برای عملیاتی کردن سند همکاری ۲۵ ساله، بر تعهد پکن به ادامه همکاری ها با تهران برای مهار کرونا و تامین واکسن مورد نیاز به هر میزان و تا هر زمان که تهران درخواست داشته باشد، تاکید کرد.

بیشتر بخوانید:

وانگ یی: به آمریکا یاد می دهیم چگونه با دیگران رفتار کند

وانگ خطاب به آمریکا: دنیا را به کوکا کولا تبدیل نکنید

وزیر امورخارجه چین در این گفت وگوی تلفنی تاکید کرد اراده رهبران دو کشور، گسترش همه جانبه روابط دوجانبه است و لذا پکن همانند گذشته به همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح از جمله همکاری متقابل در سازمان های منطقه ای و بین المللی ادامه خواهد داد.

امیرعبداللهیان نیز ضمن راهبردی خواندن روابط دو کشور، بر اهتمام جدی تهران جهت پیگیری توافق های رئیس جمهوری شی جین پینگ و دکتر رئیسی در تماس تلفنی اخیر طرفین و همچنین اجرای کامل سند همکاری های ۲۵ ساله دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در پی آغاز گفت وگوهای ایران و اتحادیه اروپایی که روز قبل در سطح معاون سیاسی وزیر امورخارجه و معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، ضمن تشریح ابعاد گفت وگوهای صورت گرفته و تبیین سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم های یکجانبه و غیرقانونی رژیم آمریکا، از بی عملی سه کشور اروپایی انتقاد کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد البته گفت وگوها در مسیر مثبت و سازنده‌ای آغاز شده است که این امر مورد تایید دو طرف در پایان گفت وگوهای دیروز قرار گرفت و لذا توافق شد گفت وگوها طی دو هفته آینده در همین سطح در بروکسل ادامه یابد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *