سفیر ایران: ایستادگی چین در برابر غرب منبع الهام برای کشورها است

محمد کشاورز زاده در مصاحبه روز دوشنبه (3 آبان 1400) با نشریه گلوبال تایمز، از نقش ویژه‌ی چین در برابر دنیای غرب و قدرت این کشور در تقابل با کشورهای غربی سخن گفت.

به گزارش تجارت ایران و چین، نشریه انگلیسی زبان “گلوبال تایمز” در گفتگو با محمد کشاورز زاده سفیر ایران در چین رویکردهای وی را در خصوص نقش چین در دنیای امروز منتشر کرد. کشاورز زاده در ادامه گفت: نیم قرن گذشته، چین نقش مهمی در مقابله با یکجانبه‌گرایی و دفاع از چندجانبه گرایی ایفا کرده است.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

سفیر جمهوری اسلامی ایران با ستایش از نقش چین در معادلات جهانی گفت: چین همیشه برابر رویکرد تحقیرآمیز بلوک غرب ایستادگی می‌کند و منبع الهام برای کشورهای مستقل است.

وی افزود: چین از یک نمونه توسعه ویژه استفاده کرده و به یک قدرت بزرگ تأثیرگذار در عرصه جهانی تبدیل شده است.

کشاورز زاده گفت: «چین همیشه برابر رویکرد تحقیرآمیز بلوک غرب ایستادگی می‌کند و به عنوان منبع الهام برای سایر کشورهای مستقل در نظر گرفته می‌شود. ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه جهان امیدوارند از نقش سازنده ای که چین به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی مسئول بر عهده دارد، سود بیشتری ببرند.»

وی خاطرنشان کرد: آنها همچنین درک مشترکی با چین دارند که حاکمیت اقتصادی بین‌المللی باید در جهت رفع نیازهای کشورهای در حال توسعه توسعه یابد.

سفیر ایران بیان کرد: برای این منظور ، نقش چین از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

وی عنوان کرد: «با توجه به تجربیات موفق اخیر چین در اتصال کشورها از طریق ابتکاراتی مانند طرح جاده ابریشم جدید، به نظر می رسد یکی از مهمترین زمینه ‌ایی که چین می‌تواند به کشورهای در حال توسعه کمک کند همکاری جنوب-جنوب است که بر اساس آن همکاری، تولید ثروت و فقر را در جهان برطرف کند.»

هفته نامه «دیپلمات» چاپ ژاپن نیز به تازگی به گام تازه ایران در افزایش همکاری با شرق به ویژه چین پرداخت و نوشت، پیوستن به سازمان همکاری شانگهای، برای ایران نماد تثبیت سیاست خارجی این کشور با نگاه به شرق است.

حتی بازگشت احتمالی به توافق هسته‌‌ای در زمان ریاست جمهوری «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران این روند را تغییر نخواهد داد.

«نگاه به شرق» می‌تواند یک پیروزی راهبردی برای ایران باشد. این دیدگاه پیشتر در دوره یکی از روسای جمهور اسبق ایران مطرح شده بود. ایران در آن سال‌ها به مقام ناظر در سازمان همکاری شانگهای دست یافت و دو تلاش ناموفق برای عضویت کامل انجام داد.

به نوشته این نشریه، آرمان‌های ضد تروریستی ایران با دیدگاه کشورهای دیگر آسیای میانه و چین همپوشانی دارد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *