توقف فروش دوربین های چینی که توانایی شناخت نژاد انسان را دارند

دو شرکت معتبر آمریکایی، دوربین‌های ساخت شرکت‌های چینی را از قفسه‌های فروش خود جمع‌آوری کردند.

به گزارش تجارت ایران و چین، دو شرکت خرده‌فروشی آمریکایی با نام‌های هوم دیپات (Home Depot) و بست بای (Best Buy) از قفسه‌های فروش خود، دوربین‌های ساخت شرکت‌های چینی Lorex و Ezviz را جمع‌آوری کردند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایسنا منتشر شده، آمده است: شرکت Lorex زیرمجموعه شرکت داهوا تکنولوژی است و Ezviz هم یک برند فناوری مراقبتی متعلق به شرکت Hikvision است.

طبق گزارش وب سایت تِک کرانچ، دولت آمریکا شرکتهای داهوا تکنولوژی و Hikvision را در سال ۲۰۱۹ به دلیل نقشی که در نظارت جمعی بر مسلمانان اویغور در استان شین جیانگ داشتند، به لیست سیاه اقتصادی خود اضافه کرد.

بیشتر بخوانید:

روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشی که اوایل امسال منتشر کرد، شرح داد چگونه نرم افزار تشخیص چهره که توسط داهوا تکنولوژی طراحی شده است، از سوی مقامات چینی به عنوان راهی برای شناسایی اویغورها استفاده می شود.

در راهنمای کاربری این سرویس ظاهرا گفته شده است که توانایی شناسایی نژاد افرادی که از مقابل دوربین‌هایش عبور می کنند را دارد. طبق گزارش سال ۲۰۱۹ نیویورک تایمز، دوربین‌های Hikvision هم در مساجد و کمپهای بازداشت شین جیانگ نصب شده‌اند.

مایا وانگ، محقق چینی دیده‌بان حقوق بشر در آن زمان به این نشریه گفته بود این سیستم‌ها برای منظور واضحی طراحی شده‌اند که شامل هدف گرفتن مسلمانان است.

بر اساس گزارش تِک کرانچ، هنوز معلوم نیست چرا این شرکت‌های آمریکایی تصمیم گرفتند فروش محصولات Lorex و Ezviz را متوقف کنند اما در چند سال اخیر پس از تحریم شدن شرکت‌های مادر این سازندگان دوربین امنیتی از سوی دولت آمریکا، شهروندان آمریکایی همچنان می توانستند آزادانه دوربین‌های امنیتی ساخت آنها را خریداری کنند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *