امکان ورود کشتی های ایرانی به بنادر چین و هند

چندی پیش خبر منع ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر چین منتشر شد. اکنون دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران در گزارشی عنوان کرد: اجازه ورود کشتی‌ها به بندر موندرای هند و سه بندر چین صادر شد.

به گزارش تجارت ایران و چین، “مسعود پل مه” دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران در مراسم شصت و هشتمین سالگرد تاسیس انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران گفت: اکنون کشتی‌های ما اجازه ورود به بندر موندرای هند و سه بندر چین برای بارگیری، تخلیه و پهلوگیری را دارند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شده، آمده است: پل‌مه در خصوص بنادر چین نیز گفت: برای بنادر چین تناژ مهم است و تناژ بالا ارجحیت بالاتری دارد. در حال حاضر چین سه بندر به کشتی‌های ایرانی اختصاص داده است که امکان پهلوگیری، بارگیری و تخلیه در این بنادر برای کشتی‌های ما فراهم است.

دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران اظهار داشت: هم اکنون ٨٠ درصد تعاملات تجاری در دنیا بر پایه دلار است و این درصد در تجارت دریایی به ١٠٠ درصد می‌رسد.

در تمام دنیا این هزینه براساس دلار محاسبه می‌شود و «دموراژ» طبق قوانین و مقررات باید بر پایه دلار محاسبه شود، اما وصول آن در ایران ریالی است.

وی از افزایش سه برابری هزینه حمل در مسیر ایران و چین در طول سه ماه گذشته خبرداد و گفت: این افزایش قیمت تنها شامل مسیر ایران و کشتی‌های ایرانی نیست و تمام دنیا با این میزان افزایش قیمت مواجه هستند.

بیشتر بخوانید:

پل‌مه بیان کرد: در حال حاضر کشتی‌های کانتینربر در دنیا با کاهش تقاضا مواجه شده‌اند. در دوران کرونا به دنبال کاهش سفارشات، شرکت‌های کشتیرانی به دلیل اینکه متوجه خسارت بالایی نشوند، سفارشات را لغو کردند تا هزینه بیشتری را متحمل نشوند.

وی افزود: پس از اتمام دوره کرونا رویه اقتصادی در بازارها تغییر کرد و با افزایش تقاضا مواجه شدیم. این در حالی بود که تعداد کشتی‌های کانتینربر بالا نبود.

بنابراین یک رقابت منفی شکل گرفت و به همین دلیل در طول سه ماه قیمت حمل کالا در مسیر ایران و چین تا سه برابر و در مسیرهای اروپایی در ٩ ماه گذشته تا ٢٠ برابر افزایش یافت.

صنعت حمل و نقل نیازمند تشکل‌های صنفی است

«شهرام آدم نژاد»، معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این مراسم گفت: حمایت از تشکل‌های صنفی، زمینه‌ساز قدرتمند شدن آنها است؛ زیرا با وجود تشکل‌های صنفی قوی هرگونه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها بیش از پیش تسهیل می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هدف آمریکا از تحریم‌های ظالمانه لطمه زدن به مردم بود، زیرا آنها به دنبال مختل کردن جریان جابجایی کالای مردم از طریق دریا و بندر بودند.

آدم‌نژاد تاکید کرد: شیوع بیماری کرونا نیز به صنعت حمل ونقل لطمه بزرگی زد، اما انجمن کشتیرانی از پا ننشست و همواره تلاش کرد جریان جابجایی کالا به کشورمان از طریق دریا به صورت مستمر ادامه یابد.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم از هرگونه همکاری با تشکل‌های صنفی حمایت می‌کند؛ زیرا فعالیت‌های مطلوب دریایی و بندری توسط فعالان عرصه دریا، ما را رو سفید کرده است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *