سهم چین در رشد اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۷؟

کندی شدید اقتصاد چین ناشی از قوانین سختگیرانه آن برای مقابله با کووید صفر و دور شدن پکن از اتکای سنتی به تقاضای خارجی، تردیدهایی را در مورد میزان مشارکت این کشور در تجارت و سرمایه‌گذاری جهانی آینده ایجاد کرده است.

به گزارش تجارت ایران و چین، در حالی که چین به لطف صادرات و تولید کارخانه‌ای، بهبود قابل‌توجهی از رکود اولیه همه‌گیر خود را تجربه کرد، تحلیلگران انتظار دارند که رکود فعلی سخت‌تر از آنچه در اوایل سال ۲۰۲۰ مشاهده شد، از بین برود.

بیشتر بخوانید:

رشد اقتصادی آمریکا از چین پیشی گرفت

اقتصاد یا کووید؛ کدامیک برای چین مهم‌تر است؟

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، چشم‌انداز تیره‌تر نه تنها برای رهبران پکن که نگران افزایش بیکاری هستند، بلکه برای کسب‌وکارهای خارجی که روی چین برای از سرگیری سطح تعامل خود با سایر نقاط جهان قبل از همه‌گیری جهانی حساب می‌کنند نیز چالش‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

محاسبات بر اساس پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که میانگین سالانه سهم چین در رشد اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۷ حدود ۲۹ درصد است. در حالی که این افزایش، قابل‌توجه است اما با سال‌های پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ که میانگین آن به ۴۰ درصد می‌رسید در تضاد است.

ریموند یونگ، اقتصاددان ارشد بانک ای‌ان‌زد گفت که سیاست‌های اقتصادی پکن اخیرا به سمت راه‌حل‌ها و اصلاحات داخلی تغییر کرده است. یونگ در یادداشتی نوشت: «اجرای موفقیت‌آمیز این موارد ممکن است راه را برای رشد پایدار در بلندمدت هموار کند. با این حال، خطر شکست در دستیابی به نرخ رشد مشابه بیشتر است.

بر اساس گزارش رویترز، رشد صادرات چین در ماه آوریل به تک رقمی کاهش یافت که ضعیف‌ترین رشد از زمان شروع همه‌گیری بود، در حالی که واردات به سختی تغییر کرد زیرا محدودیت‌های کووید- ۱۹ تولید کارخانه‌ها را متوقف کرد و تقاضا را کاهش داد. چین هفته گذشته به دلیل نگرانی‌های ناشی از کووید، در نشانه‌ای از این احتیاط، از حق میزبانی فینال فوتبال جام ملت‌های آسیا در سال آینده صرف‌نظر کرد.

پکن از سیاست‌های خود دفاع کرده و اثرات موجی جهانی را کم‌اهمیت جلوه داده است. هفته گذشته، یک مقاله در گلوبال تایمز دولتی اعلام کرد که کووید صفر مناسب‌ترین راهبرد برای مبارزه با ویروس و پایدار نگه‌داشتن اقتصاد است و انتظار می‌رود که سهم قوی در رشد جهانی ادامه یابد. برایان کولتون، اقتصاددان ارشد Fitch Ratings، اختلالات ناشی از بیماری کووید صفر را تصدیق کرد اما آن را یک مشکل جدی برای رشد جهانی نمی‌دانست.

شیوع‌های اخیر بیماری همه‌گیر داخلی به این معنی است که مقامات نه تنها بخش‌های بزرگی از بخش تولید را مسدود کرده‌اند و بر شوک‌های عرضه جهانی افزوده‌اند، بلکه محدودیت‌هایی را نیز دوچندان کرده‌اند که رفت‌وآمد مردم را به داخل و خارج از کشور محدود می‌کند. اتاق بازرگانی آمریکا در چین روز سه‌شنبه هشدار داد که کنترل‌های سختگیرانه بیماری کووید- ۱۹ سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را برای سال‌های آینده مختل می‌کند زیرا محدودیت‌های سفر مانع از اجرای پروژه‌ها می‌شود.

یک نظرسنجی از اتاق‌های صنعت و بازرگانی آلمان در هفته گذشته نشان داد که ۴۷ درصد از شرکت‌های آلمانی در چین در حال بازنگری انتقادی در فعالیت‌های خود در آنجا بودند و یک شرکت از هر هشت شرکت، حتی در فکر خروج از کشور هستند.

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *