چین: افغانستان پل ارتباطی آسیای مرکزی و جنوبی است

«یو شیایون» نماینده ویژه چین در امور افغانستان اعلام کرد که پکن، کابل را پل ارتباطی میان آسیای مرکزی و جنوبی تلقی می کند.

به گزارش تجارت ایران و چین، به نقل از خبرگزاری ازبکستان (uzdaily)، وی در کنفرانس بین المللی «امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان» که در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد، شرایط کنونی افغانستان را حائز اهمیت برشمرد و گفت افزایش تهدیدها و چالش ها در این کشور نه تنها بر امنیت منطقه بلکه بر امنیت جهانی تاثیر منفی دارد.

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی چینی‌ها برای استخراج معادن افغانستان

چین و افغانستان شریک تجاری یکدیگر می شوند

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است، همزمان به این این اظهارات مقام چینی، دولت هند در واکنش منفی به هرگونه مشارکت طرف ثالث از جمله افغانستان به طرح کریدور اقتصادی چین-پاکستان ، مدعی شد چنین اقدامی غیر قانونی است

نماینده چین در امور افغانستان گفت: امروز ۲۳ میلیون نفر از غذا محرومند و اکثریت جمعیت (این کشور) زیر خط فقر قرار دارند. این مساله، شرایطی برای افزایش فعالیت ساختارهای تروریستی بین المللی از جمله القاعده در افغانستان و مشارکت مردم عادی در صفوف شان را فراهم می کند.

مقام چینی در عین حال یادآور شد که به همین سبب، جامعه بین المللی باید اقدامات لازم برای کمک به افغانستان به منظور غلبه بر بحران انسان در این کشور را اتخاذ کند.

وی همچنین بر آمادگی چین برای حمایت از اجرای پروژه های فرامنطقه ای از جمله خط راه آهن مزارشریف – کابل – پیشاور و خط راه آهنی که غرب چین را با آسیای میانه مرتبط می کند، تاکید ورزید.

اجرای چنین پروژه های بزرگی به برقراری صلح پایدار در خاک افغانستان و همچنین تقویت ارتباطات منطقه ای کمک می کند.

کنفرانس بین المللی «امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان» به میزبانی تاشکند شب گذشته با صدور بیانیه ای پایان یافت و شرکت کنندگان در نشست، در بیانیه پایانی تاکید کردند که اقتصاد افغانستان باید به عنوان یک عامل مهم برای دستیابی به صلح پایدار در این کشور احیا و تقویت شود.

بیش از ۱۰۰ نماینده از ۲۰ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملل، سازمان خواربار و کشاورزی، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری اقتصادی در این کنفرانس شرکت کردند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *