بروجردی: ایران و چین آماده اجرای سند همکاری ۲۵ ساله هستند

رییس انجمن دوستی ایران و چین با بیان اینکه دولت چین تغییر رویکرد در دولت جمهوری اسلامی را به خوبی احساس می‌کند، گفت: همسویی سیاسی و ابراز اراده جدی برای گسترش همکاری‌ها بین ایران و چین در راستای عملیاتی کردن سند همکاری ۲۵ ساله وجود دارد.

به گزارش تجارت ایران و چین، «علاءالدین بروجردی» رئیس انجمن دوستی ایران و چین، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، درباره نقش این انجمن در اجرای سند راهبردی ایران و چین، گفت: انجمن دوستی ایران و چین قدمتی ۲۲ ساله دارد و فعالیت آن ملی است و برهمین اساس در وبیناری که از سوی طرف چینی این انجمن برگزار شد، نمایندگانی از ۱۰ استان‌ ایران حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

سیزدهمین نشست انجمن‌های دوستی ایران و چین برگزار شد

سفیر چین: مشارکت راهبردی چین و ایران مداخلات خارجی در روابط را خنثی کرده است

طبق گزارشی که در خبرگزاری  ایرنا منتشر شده است، وی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم از چین پهناور و ظرفیت‌های آن در سطح استان‌ها به صورت ویژه استفاده کنیم، گفت:  با توجه به ظرفیت‌های فوق‌العاده داخل ایران و قدرت فناوری چین می‌توان به این هدف دست یافت و این مهم قابلیت عملیاتی شدن دارد. چین امروز از نظر فناوری با آمریکای به اضافه اروپا، مساوی است و شاهدیم که پروژه‌های مهم غرب مانند ایرباس در شانگهای یا گوشی‌های اپل در این کشور ساخته می‌شود.

بروجردی افزود: جمهوری اسلامی ایران با چین مشکل سیاسی ندارد و می‌تواند فناوری‌های نوین نهادینه شده در این کشور را جذب و حداکثر استفاده را از آن‌ها کند. چین دارای سرمایه‌های عظیم مالی است و سرمایه‌گذاری پکن در ایران با توجه به محدودیت‌های مالی، در دوران تحریم اصل بسیار مهمی برای رونق و شکوفایی ملی جمهوری اسلامی است.

رئیس انجمن دوستی ایران و چنین درباره اهمیت گفت‌وگوهای تلفنی و دیدارهای رؤسای جمهور دو کشور در مقطع کنونی گفت: دولت چین تغییر رویکرد در دولت جمهوری اسلامی را به خوبی احساس می‌کند و به همین دلیل از رئیس جمهور برای حضور در اجلاس بریکس دعوت کرد که چند کشور مهم با جمعیت چند میلیاردی را در برمی‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه همسویی سیاسی و ابراز اراده جدی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور حاکم است، گفت: در سفر وزیر امور خارجه به چین هم این موضوع مورد تاکید قرار گرفت و دو طرف عزم جدی خود را برای عملیاتی کردن سند ۲۵ ساله اعلام کردند.

سیزدهمین نشست وبیناری مشترک انجمن‌های دوستی ایران و چین روز سه شنبه به میزبانی طرف چینی و با  حضور روسای دو انجمن، برخی چهره های دانشگاهی، سفرای کنونی دو کشور در تهران و پکن، برخی سفرای پیشین، برگزار شد. طیفی وسیعی از موضوعات در ارتباط با راه‌های توسعه همه جانبه روابط دو کشور به ویژه در خصوص سند همکاری های ۲۵ ساله و نیز موانع موجود درمسیر همکاری ها مورد بررسی و تبادل نظر قرار گفت و پیشنهادهایی برای بهبود بیش از پیش روابط مطرح شد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *