افت 11 درصدی مبادلات تجاری ایران چین

به گزارش سایت تجارت ایران و چین به نقل از اکوایران: براساس آخرین داده‌های اعلام شده از سوی گمرک در 4 ماه نخست سال جاری چین توانست عنوان شریک اول تجاری ایران را به خود اختصاص دهد؛ حال این سوال مطرح می‌شود که با گذشت هفت ماه از سال جاری روند مبادلات ایران و چین به چه میزان رسیده است؟

براساس گزارش گمرک چین حجم مبادلات تجاری دو کشور در بازه زمانی مورد بررسی به ۸ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار رسید که ۶ میلیارد دلار از این رقم مربوط به صادرات چین به ایران بوده است.

مبادلات ایران و چین در ماه‌های ژانویه تا جولای امسال با  افت 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. مبادلات دو کشور در ماه‌های ژانویه تا جولای 2022 بالغ بر 9 میلیارد و 600 میلیون دلار اعلام شده بود.

واردات چین از ایران در 7 ماه نخست 2023 به 2 میلیارد و 540 میلیون دلار رسیده که این رقم با کاهش 43 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. چین در ماه‌های ژانویه تا جولای 2022 بالغ بر 4 میلیارد و 470 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

اما صادرات چین به ایران در ماه‌های ژانویه تا جولای 2023 با افزایش 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 6 میلیارد دلار رسیده است. چین در 7 ماهه سال قبل 5  میلیارد و 130  میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش تراز تجاری دو کشور در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی به میزان 3 میلیارد و 460 میلیون دلار به نفع چین بوده است.

به عقیده تحلیلگران رقم تجارت ایران و چین بسیار بیشتر از آمار رسمی است که گمرک چین منتشر می کند. در واقع واردات نفت ایران توسط چین در آمارهای رسمی این کشور درج نمی شود.

چین‌ در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی 3400 میلیارد دلار با کشورهای جهان مبادله تجاری داشته که این رقم با افت 13.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. این کشور در 7 ماهه نخست امسال 1946 میلیارد دلار کالا صادر و 1455 میلیارد دلار کالا وارد کرده است. صادرات چین در این دوره 14.5 درصد و واردات این کشور 12.4 درصد کاهش داشته است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *