ابراز نگرانی واشنگتن از محدودیت‌های چین بر شرکت‌های آمریکایی

به گزارش سایت تجارت ایران و چین به نقل از تسنیم: «جینا رایموندو» وزیر بازرگانی آمریکا در دیدار با «وانگ ونتائو» همتای چینی خود در پکن، درباره نگرانی های مربوط به محدودیت های موجود بر کسب و کارهای آمریکایی از جمله شرکت های اینتل و مایکرون گفتگو کرد.

وزارت بازرگانی به نقل از رایموندو اظهار کرد دو طرف در گفتگویی که بیش از 2 ساعت طول کشید، درباره محدودیت های اخیر چین بر صادرات گالیوم و ژرمانیوم، به طور گسترده بحث و گفتگو کردند.

رایموندو سپس در دیدار با مقامات تجاری اظهار کرد در این دیدار بر نگرانی شرکت ها و کسب و کارهای آمریکایی که در تعامل با چین دچار مشکل شده اند، تاکید شد. ما با چین ارتباطات رسمی خواهیم داشت.

وی افزود: او نگرانی خود را درباره ممنوعیت چین بر خرید تراشه های حافظه ساخت شرکت مایکرون ابراز کرد.

این در حالی است که پس از اعلام این خبر ارزش سهام شرکت مایکرون 2/5 درصد و شرکت اینتل 1/1 درصد افزایش یافت.

وزارت بازرگانی آمریکا خاطرنشان کرد همچنین در بخشی از این گفتگو، دو طرف در مورد تشکیل یک گروه کاری رسمی جدید با محوریت مسایل تجاری و نیز مبادله اطلاعاتی در مورد اجرای کنترل صادرات به توافق رسیدند. قرار است مقامات دولتی واشنگتن و پکن و نمایدگان بخش های خصوصی در قالب این گروه کاری گرد هم آمده تا راهکارهایی را برای موضوعات تجاری و سرمایه گذاری یافته و منافع اقتصادی آمریکا را در چین پیش ببرند. این گروه کاری سالی دو مرتبه در سطح معاونان وزیر برگزار می شود و واشنگتن میزبان نخستین دیدار این گروه در اوایل سال 2024 خواهد بود.

وی آخرین مقام دولت بایدن است که برای تقویت روابط فی مابین به خصوص در بخش اقتصادی و دفاعی راهی پکن شده، در حالی که تنش ها و اختلافات اقتصادی بین دو اقتصاد بزرگ جهان عامل تهدیدی برای سست شدن روابط تجاری شده است. پیش از وی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و جنت یلن وزیر خزانه داری آمریکا برای بهبود روابط فی مابین راهی پکن شده بودند.

حدود دو ماه پیش وزارت بازرگانی چین اعلام کرد پکن به منظور رقابت با واشنگتن در صنعت محصولات نیمه رسانا، صادرات برخی فلزات مورد استفاده در تولید این محصولات را از اول ماه اوت محدود می کند.

بر این اساس، هدف از اعمال این محدودیت، حمایت از منافع و امنیت ملی کشور است و صادرکنندگان باید برای صادرات برخی محصولات مربوط به گالیوم و ژرمانیوم مجوز بگیرند.

اعمال محدودیت های جدید صادراتی که پکن آن را اقدامی استراتژیک می خواند، در حالی است که واشنگتن نیز محدودیت های جدیدی را بر ارسال ریزتراشه های دارای فناوری بالا به چین، اعمال کرده است.

دولت بایدن سال گذشته با هدف جلوگیری از پیشرفت بیشتر چین، محدودیت‌های جدیدی برای صادرات تجهیزات مربوط به ساخت ریزتراشه‌ به کارخانه‌های این کشور در نظر گرفت.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا تاکید کرد این وزارت‌خانه رویکرد همه‌جانبه‌ای جهت حمایت از امنیت ملی آمریکا و منافع سیاست خارجی در پیش گرفته‌است که شامل جلوگیری از دستیابی چین به فناوری آمریکا جهت به‌روز کردن تجهیزات نظامی می‌شود.

پس از آن کمیسیون اروپا نگرانی خود را از محدودیت جدید چین در صادرات فلزات ساخت ریز تراشه ابراز و اعلام کرد که در مورد امنیتی بودن این موضوع تردید دارد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *