مصائب سفر بین ایران و چین

به گزارش سایت تجارت ایران و چین به نقل از دیپلماسی ایرانی: رییس هیأت مدیران جامعه تورگردانان ایران از برگزاری Roadshow ایران در سه شهر چین و حضور به‌زودی ایران در نمایشگاه چین برای تقویت گردشگری بین دو کشور خبر داد و برخی موانع سفر بین دو کشور را تشریح کرد.

مصطفی شفیعی شکیب در گفت‌وگو با ایسنا درباره انگیزه سفر اخیر هیأت گردشگری ایران به چین، اظهار کرد: در تاریخ‌های چهارم، پنجم و ششم سپتامبر (۱۳، ۱۴ و ۱۵ شهریور) با برنامه‌ریزی و هماهنگی جامعه تخصصی تورگردانان ایران، سه Roadshow در سه شهر گوانگجو، شنزن و شانگهای چین با همکاری و همراهی کنسولگری‌های ایران در گوانگجو و شانگهای، نمایندگی هواپیمایی ماهان‌ در چین و مدیران اداره کل توسعه گردشگری خارجی و داخلی، میز چین در معاونت گردشگری و مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان برگزار شد که ۱۷ تور اپراتور از ایران همراه با معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مدیران این معاونت حضور داشتند و جمعا در گوانگجو با ۷۴ و در شنزن با ۳۲ و در شانگهای با ۹۹ تور اپراتور چینی به‌صورت B۲B دیدار و گفت‌وگو کردند.

از گوانگجو تا شانگهای؛ ایران به دنبال گردشگران پولدار چینی

او ادامه داد: در این سفر برای نخستین‌بار تفاهم‌نامه همکاری بین رئیس اتحادیه گردشگری گوانگجو و رئیس هیات مدیره جامعه تخصصی تورگردانان ایران امضا شد.

رییس هیأت مدیران جامعه تورگردانان ایران همچنین گفت: از تاریخ ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ تا ۲۳ شهریورماه) نمایشگاه گردشگری ITB در شانگهای چین برگزار می‌شود که از ایران هم چند توراپراتور ایرانی شرکت دارند.

شفیعی شکیب که در بازار گردشگری چین متمرکز کار کرده است، در ارزیابی وضعیت سفر گردشگران چینی به ایران و پیش‌بینی آینده این بازار، اظهار کرد: چین یک بازار بسیار گسترده و قابل تأمل در گردشگری است و جای کار کردن خیلی زیادی دارد. استان‌ها و شهرهای دیده‌نشده و بکری در چین وجود دارد که می‌طلبد به آن‌ها سفر کرد و ایران را معرفی و گردشگر جذب کرد، اما در حال حاضر ساختار گردشگری مشکلات اساسی دارد که جوابگوی همین تعداد گردشگر فعلی هم نیست.

مصائب سفر بین ایران و چین

او اضافه کرد: پیش از همه، هتل کافی و مناسب برای پذیرش گردشگر انبوه نداریم. راهنمای دارای کارت رسمی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری مسلط به زبان چینی به اندازه لازم برای حتی تعداد تورهای فعلی نداریم. پرواز داخلی حتی به اندازه نیاز فعلی خودمان هم نیست. رستوران چینی بسیار کم داریم و حتی در بسیاری از شهرها رستوران مناسب با ذائقه چینی‌ها نداریم. سرویس حمل و نقل مناسب به شدت کم است. کمبود زیرساخت در گردشگری بسیار است.

رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران گفت: اگر مشکلات و زیرساخت‌های اساسی گردشگری برطرف شود، چین بازاری به شدت گسترده و سودآور در گردشگری است.

شفیعی شکیب در عین حال اظهار کرد: با وجود این کاستی‌ها، چینی‌ها به ایران می‌آیند، ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم آن دسته از گردشگران بسیار متمول و پولداری را که بیشتر به اروپا و آمریکا می‌روند، جذب کنیم.

او همچنین به برخی چالش‌های فرهنگی در مواجهه با گردشگران چینی به‌ویژه با همه‌گیری کرونا اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز اهمیت و منزلت گردشگر جدا از نژاد، ملیت و گذشته آن‌ها از سوی معدودی محترم شمرده نمی‌شود و در نظرسنجی‌های گردشگران نیز به آن‌ها اشاره شده و باعث آزار گردشگران چینی شده و لازم است با این رفتارها، برخورد جدی شود.

گرفتن ویزای چین برای ایرانی‌ها سخت است

شفیعی شکیب با اشاره به لغو یکطرفه روادید ایران برای گردشگران چینی، اظهار کرد: لغو روادید برای جذب گردشگرِ بیشتر خوب است، به شرطی که این امر دوطرفه باشد. در حال حاظر هموطنان ایرانی برای گرفتن ویزای چین مبلغ بسیار بالایی می‌پردازند و مدت زمان طولانی معطل دریافت روادید می‌شوند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *