سرکنسول چین در بندرعباس: همکاری با ایران در هر شرایطی ادامه خواهد داشت

بندرعباس – ایرنا – سرکنسول جدید چین در بندرعباس باتوجه به اینکه چین به روابط با ایران نگاه راهبردی داشته و آن را توسعه می‌دهد، گفت: چین صرف‌نظر از اینکه شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای چگونه تغییر کند، بی‌وقفه همکاری دوستانه با ایران را ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، “شو وی” روز چهارشنبه در جشن هفتاد و چهارمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین و آغاز فعالیت نخستین سرکنسول چین در بندرعباس افزود: پکن و تهران باید به اجرای توافق‌های مهم روسای جمهور ۲ کشور ادامه دهند و قاطعانه از یکدیگر در مسائل مربوط به منافع اصلی حمایت کنند.

وی، مخالفت مشترک با دخالت خارجی و مقاومت در برابر زورگویی‌های یک جانبه و محافظت از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه ۲ کشور و عدالت بین المللی از دیگر راهبردهای ارتباط ایران و چین دانست.

این مقام دیپلماتیک با اشاره به سابقه دوستی طولانی چین و ایران تصریح کرد: ۲ کشور تاکنون به نتایج قابل توجهی در اعتماد متقابل سیاسی، همکاری‌های اقتصادی و تجاری، مبادلات فرهنگی و سایر زمینه‌ها دست یافته‌اند.

به گفته سرکنسول چین در بندرعباس، طی ۱۰ سال اخیر چین و ایران طرح همکاری‌های جامع را امضا و همکاری گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف برقرار کرده‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد: فعالیت سرکنسولگری چین در بندرعباس به تعمیق ارتباطات و همکاری در زمینه‌های مختلف و ارتقای اعتماد و دوستی ۲جانبه کمک کند.

حضور پررنگ هرمزگان در سند جامع همگاری ۲۵ ساله ایران و چین

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز در این مراسم از هرمزگان به عنوان استانی با فرصت‌ها و توانمندی‌های منحصر بفرد نام برد که گشایش سرکنسولگری چین در بندرعباس می‌تواند به بهره‌برداری ۲ جانبه از این توانمندی‌ها سرعت دهد.

احسان کامرانی ادامه داد: هرمزگان هم اکنون بر اقتصاد دریامحور متمرکز شده و در آینده نزدیک در تولیدات فولادی و پالایشگاهی به مقام نخست کشور خواهد رسید که راه‌اندازی کنسولگری چین در بندرعباس نشان دهنده شناسایی درست این فرصت‌هاست.

معاون استاندار هرمزگان، سفر روسای جمهور چین و ایران و راه‌اندازی کمیسیون پیگیری توافقات این سفرها را دلیل جدیت پکن و تهران برای عملیاتی کردن توافقات دانست.

کامرانی تصریح کرد: در سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، هرمزگان حضور پررنگی دارد و در همه حوزه‌ها از جمله حمل و نقل، انرژی، گردشگری، محیط زیست، پالایشگاه و فعالیت‌های دانشگاهی نقش آفرینی‌های مهمی دارد.

در مراسم آغاز فعالیت نخستین سرکنسول چین در بندرعباس، نماینده وزارت امور خارجه در هرمزگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی حضور داشتند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *