برگزاری دور نخست مذاکرات روسای انجمن‌های دوستی ایران و چین در تهران

به گزارش سایت ایران و چین به نقل از خبرگزاری تسنیم: نخستین دور مذاکرات روسای انجمن دوستی ایران و چین با حضور علاءالدین بروجردی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین و یانگ ونمینگ، رئیس انجمن دوستی چین با سایر کشورها برگزار شد.

دور نخست مذاکرات روسای انجمن‌های دوستی ایران و چین امروز شنبه و پیش از برگزاری نشست افتتاحیه رسمی این اجلاس، با حضور علاءالدین بروجردی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین و یانگ ونمینگ، رئیس انجمن دوستی چین با سایر کشورها و جمعی از اعضای هیات مدیره دو انجمن در محل هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد.

بروجردی در در این نشست ضمن خوش آمدگویی به اعضای هیات چینی و ابراز خرسندی از سفر وی به تهران، نقش و جایگاه انجمن‌های دوستی را در کمک به پیشبرد روابط جمهوری اسلامی ایران و چین در زمینه‌های گوناگون  فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و … جایگاهی برجسته و اثرگذار دانست.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین با اشاره به اینکه بسیاری از مقامات عالی و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به چین سفر کرده‌اند که از جمله تاریخی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سفر حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی به چین در دوره ریاست جمهوری ایشان اشاره کرد، افزود: سفرهای متقابل مقامات عالی دو کشور نشان دهنده اراده قوی سران و رهبران دو طرف برای توسعه و تحکیم مناسبات است.

بروجردی با اشاره به ضرورت تبادل تجربیات میان دو انجمن ، تاکید کرد که این موضوع می‌تواند نقش مهمی در توسعه همکاری‌های دو انجمن در راستای کمک به دولت‌های دو طرف در تقویت روابط دو جانبه ایفا کند.

وی در ادامه به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس در کنار چین اشاره کرد و گفت: حمایت چین از عضویت ایران در سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای حائز اهمیت فراوان است و معتقدیم در کنار چین و دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس باید گام‌های بلندی در زمینه همکاری‌های دو و چند جانبه برداریم.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین با اشاره به حمایت‌ها و کمک‌های چین در دوران سخت نظیر هشت سال جنگ تحمیلی و دوران شیوع ویروس کرونا، گفت: در این شرایط سخت شاهد همکاری خوب دوستان چینی بودیم و ما از این همکاری‌ها در شرایط سخت، قدردانی می‌کنیم.

بروجردی در بخشی دیگر از سخنانش به علاقمندی مردم دو کشور ایران و چین برای سفر به کشورهای یکدیگر اشاره کرده و گفت: ایران برای سفر شهروندان برخی کشورها از جمله چین بصورت یکطرفه قانون لغو روادید را به اجرا گذاشته و امیدواریم که شرایط سفر شهروندان ایرانی به چین و موضوع صدور روادید برای آن‌ها به ویژه برای شرکت در نمایشگاه‌های بزرگ و مهم اقتصادی و تجاری چین، وضعیت بهتری پیدا کند.

یانگ ونمینگ، رئیس انجمن دوستی چین با سایر کشورها نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران و قدردانی از میزبانی انجمن دوستی ایران و چین، به اهمیت روابط مردمی میان دو کشور اشاره کرد و گفت که چین و ایران بهتر است ساز و کاری برای گفت و گوهای تمدنی و مردمی ایجاد کنند و هر دوسال یک بار، نشست‌های مشترکی در این حوزه برگزار کنند.

وی همچنین به ابتکار چینی یک پهنه-یک راه اشاره و تصریح کرد که ایران در روند ساخت و تکمیل پروژه یک پهنه – یک راه با کیفیت بالا، با چین شراکت می‌کند.

این مقام عالی دولت چین تاکید کرد: تمایل داریم که با انجمن دوستی ایران و چین ذیل طرح یک پهنه – یک راه همکاری کنیم.

یانگ ونمینگ همچنین اظهار داشت که سال آینده انجمن دوستی چین با سایر کشورها میزبان گفت و گوهای خواهرخواندگی بین کشورهایی که با آن‌ها همکاری دارد، خواهد بود و از انجمن دوستی ایران و چین هم دعوت کرد که در این نشست حضور یابد.

وی همچنین با اشاره به اینکه شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین تاکید دارد که آینده جهان مبتنی بر فعالیت جوانان خواهد بود، پیشنهاد کرد که انجمن‌های دوستی دو کشور ساز و کاری برای ایجاد پل های ارتباطی میان جوانان دو کشور ایجاد کنند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *