چین نخستین موشک ماهواره‌بَر با سوخت متان را ساخت

به گزارش سایت ایران و چین به نقل از خبرگزاری تسنیم: چین یک موشک با قابلیت استفاده مجدد با نام Zhuque-۳ ساخته که نخستین پرواز خود را در سال ۲۰۲۵ انجام خواهد داد. این نخستین موشک ​​چین است که از اکسیژن مایع و متان بهره می‌گیرد و قادر است ۱۵۰۰ کیلوگرم فضاپیما را به مداری همزمان با خورشید ببرد.

یک شرکت خصوصی چینی با نام LandSpace جزئیاتی در مورد موشک قابل استفاده مجدد متان و اکسیژن مایع Zhuque-3 منتشر کرد که انتظار می‌رود برای نخستین پرواز خود در سال 2025 آماده شود.

موشک Zhuque-3 که نخستین موشک ساخته شده از فولاد ضدزنگ چین خواهد بود، 4.5 متر قطر و طول کل 76.6 متر دارد. وزن بالابر آن حدود 660 تن است و ظرفیت حمل 21.3 تن را دارد.

این موشک از موتورهای پایه متان Tianque استفاده خواهد کرد. مرحله اول آن دارای 9 موتور Tainque-12B خواهد بود که تا 20 بار قابل استفاده مجدد است. مرحله دوم Zhuque-3 از یک موتور خلاء Tianque-15B استفاده می‌کند.

“ژانگ چانگو” مدیرعامل LandSpace می‌گوید که این شرکت در طول فرآیند توسعه Zhuque-3 به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته است.

وی تأکید کرد: موشک Zhuque-3 یک موشک تک‌مرحله‌ای قابل استفاده مجدد است که به طور خاص در پاسخ به تقاضای بازار و در بحبوحه ساخت پروژه اینترنت ماهواره‌ای ملی چین توسعه یافته است. در طول دو سال گذشته، پیشرفت قابل توجهی از شروع پروژه تا عرضه محصول نهایی داشته‌ایم. همچنین انتظار می‌رود در سال 2025 به نقطه عطف تحویل محصول دست یابیم.

چین نخستین “اینترنت ماهواره‌ای” مدار بالا را تکمیل کرد

ژانگ در مورد اهداف بلندمدت صحبت کرد و گفت که تیمش در حال حاضر در حال توسعه یک موتور موشکی 100 تنی است و امیدوارند در سال 2028 به یک موتور احتراقی تکمیلی با جریان کامل 200 تا 300 تنی ارتقا دهند و یک موتور دوگانه بسازند.

چرا موشک های قابل استفاده مجدد؟

‘دای ژنگ” طراح ارشد این موشک‌ها گفت: از دیدگاه جهانی، قابلیت استفاده مجدد از وسایل نقلیه پرتاب، یک انتخاب محبوب برای ترویج صنایع هوافضای تجاری جهانی است.

وی تأکید کرد: اکسیژن مایع و متان به دلیل هزینه کم و قابلیت استفاده مجدد، محبوب‌ترین پیشران برای موشک‌های قابل استفاده مجدد است.

Zhuque-2 نخستین موشک ​​چین است که از اکسیژن مایع و متان بهره می‌گیرد و قادر است 1500 کیلوگرم فضاپیما را به مداری همزمان با خورشید در 500 کیلومتری زمین ببرد. نسخه ارتقا یافته آن دارای وزن پرتاب 4000 کیلوگرمی است که تقاضا برای استقرار ماهواره در مدار پایین زمین و پرتاب فضاپیما را برآورده می‌کند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *