۱۰ نکته حقوقی برای تجارت با کشور چین

اقتصادی – سایت تجارت ایران و چین:یکی از مهمترین مولفه‌های تجارت آشنایی با قوانین و مقررات کشور مقصد تجارت است و این مهم درباره چین، کشوری با یک و نیم میلیارد جمعیت و فرهنگ متفاوت و قوانین خاص و صد البته گستردگی و تنوع محصولات دو چندان الزامی می شود.

به گزارش سایت تجارت ایران و چین، در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های غرب علیه ایران، توسعه همکاری تجاری ایران با کشور چین افزایش قابل توجهی داشته است. در شرایط کنونی بسیاری از شرکت‌های خصوصی ایرانی نیز برای عرضه کالا به چین همکاری صادراتی را آغاز کرده‌اند. همانطور که پیش از ایرانیان فعالیت گسترده‌ای در واردات کالا از چین داشتند. به طور کلی مبادلات تجاری از واردات تا صادرات نیازمند رعایت اصول تجاری است تا شرکت طرف معامله زیان نبیند. بر همین مبنا در این گزارش به ۱۰ نکته حقوقی برای تجارت با کشور چین پرداخته شده است.

1. بر اساس مصوبه قانون مدنی در چین، زمان یا موعد قانونی جهت اقامه دعاوی حقوقی مشمول به مرور 3 سال است که اگر این دعوا ناشی از تجارت بین المللی باشد، موعد قانونی آن جهت اقامه دعوا حداکثر چهار سال خواهد بود.
2. حداکثر زمانی که قانون جمهوری خلق چین جهت اقامه دعوای مربوط به حمل کالای دریایی در نظر گرفته، یک سال است.
3. مبدا شروع زمان جهت اقامه دعوای حقوقی در جمهوری چین هنگامی خواهد بود که خواهان دعوا، موضوع مورد اختلاف خود را مشخص کرده و متوجه شده باشند.
4. دقت کنید اگر می خواهید با شرکت های مختلفی در سرزمین اصلی چین وارد معامله شوید، به هیچ عنوان درخواست هایی مبنی بر عقد قرارداد یا پرداخت ثمن معامله به شرکت‌های واقع در هنگ کنگ را نپذیرید. از آن جایی که شرکت‌های هنگ کنگی پشتوانه مالی ندارند، در صورتی که اختلاف در معاملات بروز کند، هزینه‌های اقامه دعوی چند برابر سرزمین اصلی جمهوری خلق چین خواهد بود.

ضرورت تهیه قراردادهای معتبر و صحیح برای معامله
سعی کنید همیشه نسبت به تهیه قراردادهای معتبر و صحیح برای معامله اقدام کنید.

5. طبق قوانینی که در کشور چین به وجود آمده، هر گونه مکاتباتی در پیام‌رسان‌های QQ، واتساپ، ویچت و حتی اسنادی که الکترونیکی هستند قابل استناد و استفاده در دادگاه خواهد بود.
6. قبل از انعقاد قرارداد، بررسی توانایی تامین موضوع قرارداد بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

7. سعی کنید اگر می خواهید علامت یا نام تجاری خود را ثبت کنید، این کار را زودتر از همکار چینی خود انجام دهید. چرا که اگر همکار چینی شما زودتر از شما برای ثبت علامت و نام تجاری اقدام کند، حقوق معنوی علامت به نام او خواهد بود.
8. در ایران قابلیت اجرای آرای قضایی دادگاه های حقوقی چین امکان‌پذیر است با این حال فعلا این رویداد امکان پذیر نخواهد بود.
9. باید توجه داشت که دعاوی حقوقی مطرح در دادگاههای جمهوری خلق چین، در صورتی که دادگاه موافقت کرده باشد، امکان تامین اموال در بدو پرونده میسر خواهد بود.
10. همچنین قبل از اینکه قرارداد را امضاء کنید، حتما هویت نماینده شرکت و سمت امضاء کننده یا امضاکنندگان را احراز کنید.

در روزهای آتی 10 نکته جدید حقوقی برای تجار و تولیدکنندگان ایرانی علاقمند به بازار چین در همین سایت منتشر خواهد شد.

 

 

برگرفته از اتاق مشترک ایران و چین

انتهای پیام/

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *