هشدار آمریکا به تمایل کشورهای منطقه خاورمیانه به همکاری با چین و روسیه

یک مقام بلندپایه وزارت دفاع آمریکا معتقد است که تمایل کشورهای منطقه خاورمیانه به همکاری‌ با روسیه و چین، هشدار یک مقام وزارت دفاع آمربکا را در پی داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “دانا استرول” معاون مشاور وزیر دفاع آمریکا به کشورهای خاورمیانه در خصوص همکاری با روسیه و چین در عرصه امنیتی هشدار داده و یادآور شد که چنین همکاری می‌تواند برای حاکمیت این کشورها خطرناک باشد. وی بعنوان نمونه به تمایل لبنان در این باره اشاره کرد.

این مقام بلندپایه پنتاگون در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «واضح است که برخی کشورها و شرکای ما در خاورمیانه مایل هستند تا این مسئله را تجربه کنند که با افزایش همکاری‌های خود با روس‌ها و چینی‌ها، بویژه در عرصه امنیتی و زمینه‌های نظامی و فضایی، امتیازات بیشتری از ایالات متحده دریافت کنند. من می‌خواهم بار دیگر به آنها هشدار بدهم که چنین راهکاری نه تنها دورنمای همکاری آنها با آمریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند برای حاکمیت این کشورها نیز خطرناک باشد.»

خانم استرول یادآور شد که کشورهای منطقه خاورمیانه باید بین همکاری با روسیه و چین یا مشارکت با ایالات متحده، یکی را انتخاب کنند. به عقیده وی، نتیجه این انتخاب واضح است و منافع ممکن از توسعه چنین روابطی اصلاً قابل مقایسه با یکدیگر نیست.

پیش از این، “آلکسی پوشکوف” سناتور بلندپایه روسیه یادآور شده بود که ایالات متحده با وجود ادعای نقش خود در حل و فصل مناقشات بین المللی، هیچ موفقیتی در حل مشکلات در افغانستان، عراق، سوریه، لیبی، اوکراین و شبه جزیره کره نداشته است.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *