واردات نفت چین از عربستان کاهش 21 درصدی داشته است

عربستان که برای نهمین سال متوالی، بزرگترین صادرکننده نفت به چین اعلام شده، طبق آمار منتشر شده از گمرک در ماه مه نسبت به مشابه سال قبل 21درصد کاهش صادرات نفت به این کشور را داشته است.

به گزارش ایران‌چین‌ترید، به نقل از ایسنا، آمارهای منتشر شده از گمرک چین نشان می‌دهد که نرخ صادرات نفت این کشور از عربستان در ماه مه نسبت به مدت مشابه سال قبل، 21 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که صادرات نفت عربستان به چین در ماه میلادی گذشته ۷.۲ میلیون تن معادل ۱.۶۹ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۶.۴۷ میلیون تن در آوریل بالاتر اما در مقایسه با ۹.۱۶ میلیون تن در ماه مه سال ۲۰۲۰ پایین‌تر بود.

واردات چین از روسیه که دومین صادرکننده بزرگ به این کشور بود، در ماه مه به ۵.۴۴ میلیون تن معادل ۱.۲۸ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۹.۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال میلادی گذشته کاهش داشت.

کاهش واردات چین از این دو صادرکننده بزرگ منطبق با کاهش سالانه ۱۵ درصدی واردات نفت چین بوده است.

واردات نفت چین از عراق در ماه مه بر مبنای سالانه ۳۵.۶ درصد و از امارات متحده عربی ۲۵ درصد کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

واردات چین در ماه مه 14.6 درصد کاهش داشته است

کاهش واردات چین نشانه آن است که احتمالا صادرات نفت ایران به این کشور نسبت به اوجی که اوایل سال میلادی جاری داشت، کمتر شده است. رویترز پیش از این از فروش میزان بالایی نفت ایران به چین از اواخر سال ۲۰۲۰ خبر داده بود. آمار گمرکی چین از واردات نفت ایران برای نهمین ماه متوالی صفر ثبت شد.

آمار گمرکی چین نشان داد واردات از مالزی بر مبنای سالانه ۳.۶ درصد رشد کرده و به ۱.۰۴ میلیون تن رسیده است. معامله گران می گویند مالزی نقطه جابجایی و انتقال محموله های نفت ونزوئلاست.

آمار رسمی چین واردات نفت از ونزوئلا را از اکتبر سال ۲۰۱۹ صفر ثبت کرده است. شرکت CNPC که بزرگترین واردکننده نفت ونزوئلا به چین بود به دلیل نگرانی از تحریمهای آمریکا، بارگیری نفت این کشور آمریکای جنوبی را متوقف کرد. با این حال تحلیلگران می گویند نفت ونزوئلا پس از انتقال در آبهای مالزی، در پوشش بِلِند قیر مالزی به چین ارسال می شود.

بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت چین از آمریکا به ۱.۰۷ میلیون تن رسید که تقریبا دو برابر (۹۵.۳ درصد) سطح مدت مشابه سال گذشته بود.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *