نقش چین در تثبیت قیمت فلزات

اقتصاد چین بیش از هر زمان دیگری روند رو به پیشرفت خود را ادامه می‌دهد. این کشور توانست با فروش نخستین عرضه فلزات، نقش مهمی در تثبیت قیمت فلزات ایفا می‌کند.

به گزارش تجارت ایران و چین، چین متعهد شد با هدف کنترل افزایش قیمت مواد خام، فلزات بیشتری را از ذخایر خود برای فروش به بازار عرضه کند. این کشور که بزرگترین مصرف‌کننده کالاها در جهان است، توانست در تثبیت قیمت فلزات، نقش بسزایی داشته باشد.

در گزارشی که توسط ایسنا منتشر شد، آمده است: سازمان ملی غذا و ذخایر استراتژیک چین در بیانیه ای اعلام کرد فروش بیشتری در آینده برای تضمین ثبات بازار انجام خواهد گرفت.

نخستین مجموعه فروش فلزات در بیش از یک دهه اخیر شامل ۲۰ هزار تن مس، ۳۰ هزار تن روی و ۵۰ هزار تن آلومینیوم بود و از طریق یک مزایده عمومی در روز دوشنبه انجام شد. این سازمان قیمت فروش این فلزات را اعلام نکرد.

بیشتر بخوانید:

رشد چشمگیر ذخایر ارز خارجی چین

رونق بنادر کشور در سایه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

بازار بورس فلزات شانگهای روز دوشنبه با اشاره به اطلاعات خریداران، شماری از بالاترین قیمتهای خرید پیشنهادی را گزارش کرد که شامل ۶۷ هزار و ۷۱۸ یوان (۱۰ هزار و ۴۷۴ دلار) برای هر تن مس، ۱۸ هزار و ۷۴ یوان برای هر تن آلومینیوم و ۲۱ هزار و ۲۰۰ یوان برای هر تن فلز روی بود که همه آنها پایین قیمت معاملات محموله های تک در بازار بودند.

چین پس از این که تورم بخش تولید در ماه مه به بالاترین حد در ۱۳ سال اخیر صعود کرد، در راستای مهار روند رشد قیمتها، برداشت از ذخایر دولتی فلزات پایه را آغاز کرد. روند افزایشی قیمت فلزات پایه با اقدام دولت چین در عرضه بیشتر و نشانه های به اوج رسیدن رشد اقتصادی چین، آهسته شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نهاد برنامه ریزی اقتصادی عالی چین اعلام کرده که برداشت از ذخایر فلزات پایه به منظور پایین بردن قیمتها و رساندن آنها به محدوده ای که عادی محسوب می شود، صورت گرفته است.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *