جهانپور: چین بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده واکسن کرونا است

نزدیک به دوسال از  اولین نمونه‌های ویروس کرونا در جهان می‌گذرد، در این مدت کشورهایی نظیر چین، آمریکا، روسیه و… موفق به تولید واکسن کرونا شده‌اند.

به گزارش تجارت ایران و چین، با شیوع ویروس کرونا کشورها تمرکز خود را بر مسئله واکسن این بیماری بیشتر کرده‌اند تا جایی که اندکی پس از پاندمی چین توانست واکسن آن را تولید کند و علاوه بر واکسیناسیون مردم خود  به کشورهای جهان نیز صادر کند. گفتنی است بیش از نیمی از واکسن‌های تولید شده در جهان متعلق به چین است.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص تولید بازار جهانی واکسن کرونا گفت: در کشور چین واکسن سینوفارم، حجم عمده واکسن تولیدی و توزیعی را به خود اختصاص داده است.

در گزارشی که توسط خبرگزاری میزان و به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر شده، آمده است: کیانوش جهانپور گفت: در حوزه صادرات واکسن کرونا نیز بیش از نیمی از توزیع فراسرزمینی واکسن کرونا تا امروز را واکسن‌های چینی به خود اختصاص داده اند.

بیشتر بخوانید:

چین در صدر صادرکنندگان واکسن کرونا در جهان قرار گرفت

آسیای شرقی، خاورمیانه، اروپا و آمریکای جنوبی خریداران واکسن چینی

سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص تولید بازار جهانی واکسن کرونا گفت: حدود نیمی از کل واکسن تولید شده در جهان در چین تولید شده است و البته در این کشور نیز واکسن سینوفارم، حجم عمده واکسن تولیدی و توزیعی را به خود اختصاص داده است.
خبرگزاری میزان – بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کیانوش جهانپور گفت: در حوزه صادرات واکسن کرونا نیز بیش از نیمی از توزیع فراسرزمینی واکسن کرونا تا امروز را واکسن‌های چینی به خود اختصاص داده اند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: کل صادرات واکسن آمریکا اندکی افزون‌تر از ۱۱۶ میلیون دُز بوده است. واکسن صادراتی بریتانیا نیز حدود ۷ میلیون دُز بوده است در حالیکه بیش از ۱.۶ میلیارد دُز واکسن از کشور‌های تولید کننده، صادر شده است و سهم آمریکا و بریتانیا جمعا از ۷ درصد کل واکسن‌های صادراتی نیز کمتر بوده چنانکه بسیاری از کشور‌های نزدیک به این دو کشور و شرکای منطقه‌ای آن‌ها از جمله ترکیه و امارات نیز عمده واکسیناسیون عمومی در کشور‌های خود را با واکسن‌های از مبدا چین انجام داده اند.

وی تاکید کرد: سهم واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا در واکسیناسیون سایر کشور‌ها ناچیز بوده و به گواهی آمار، حتی کشور‌های همسایه این دو کشور تا مدت‌ها با خلف وعده‌های قبلی مبنی بر تامین واکسن مواجه بوده اند مضافا اینکه در مورد خاص بریتانیا تولید داخلی، تنها بخشی (۵۵ میلیون دُز) از واکسیناسیون در این کشور را رقم زده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: منع واردات واکسن از دو کشوری که ظالمانه‌ترین تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و تجهیزات حفاظتی و پزشکی را پیش از این علیه مردم ایران صورت داده بودند، به نوعی موخر از تحریم‌ها بوده البته به شهادت آمار منتشره بین المللی تا امروز در خوش بینانه‌ترین شرایط، واکسن‌های تولیدی این دو کشور جز در معدود کشور‌های کوچک و وابسته، سهم موثری نداشته است.

جهانپور یادآور شد: چین با تولید بیش از ۲.۷ میلیارد دُز واکسن و کشور‌های اروپایی با ۱.۱ میلیارد دُز، صدرنشین جدول تولید کنندگان واکسن کرونا هستند. همزمان چین با صادرات نزدیک به ۸۰۰ میلیون دُز واکسن و کشور‌های اروپایی با ۵۴۶ میلیون دُز واکسن صادراتی با فاصله بسیار زیاد از سایر کشور‌های تولید کننده و صادر کننده واکسن کرونا قرار دارند. کل واکسن صادراتی همه کشور‌های تولید کننده کماکان از صادرات واکسن کرونا توسط چین، کمتر بوده است.

انتهای پیام/

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *