هشدار چین به کمبود گاز در دنیا

جهان با مشکل جدی کمبود گاز مواجه است. دولت چین هشدار داد دولت‌ها تا قبل از شروع زمستان به فکر تامین ذخایر خود باشند.

به گزارش تجارت ایران و چین، در حالی که چیزی به شروع فصل سرد نمانده است، برخی از کارشناسان از افزایش قیمت گاز طی هفته‌های آتی خبر داده‌اند. در همین راستا دولت چین به وارد‌کنندگان گاز طبیعی هشدار داد تا قبل از زمستان به فکر تامین سوخت خود باشند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

بیشتر بخوانید:

در گزارشی که توسط خبرگزاری فارس و به نقل از بلومبرگ منتشر شده، آمده است: در این میان تاجرانی که به این موضوع آگاه هستند، اعلام کردند صادر کنندگان کوچک گاز طبیعی به راحتی از پس تامین گاز کشورها بر نمی آیند زیرا دولت‌ها یارانه کافی را در این زمینه نمی‌پردازند.

شرکت‌های بزرگ اکنون حاضرند رقم های زیادی را برای محموله‌های سوخت بپردازند تا از چنگ رقبای خود در بیاورند اگر چه احتمالا در این معامله ضرر هم بکنند.

مثلا برای یک محموله سوخت ال ان جی که سال گذشته 17 میلیون دلار پرداخت می شد اکنون 130 میلیون دلار پرداخت می‌شود.

تاجران می گویند: برخی وارد کنندگان ال ان جی مشکلاتی را در زمینه دریافت تسهیلات از بانک‌ها دارند و به همین دلیل خرید آنها با مشکل مواجه شده است.

به گفته آنها برخی شرکت‌ها هم قبل از اینکه سفارشی از سوی دولت ها وجود داشته باشد در حقیقت پیش دستی کرده و اقدام به سفارش کرده اند.

در این میان «بانک چین» و «رگولاتوری اینشورنس» روز سه شنبه اعلام کردند که بانک‌ها و دیگر موسسات مالی باید اولویت پرداخت وام را به ساخت نیروگاه های برق و استخراج ذغال سنگ بدهند تا حجم برق حرارتی و گرمایش از طریق ذغال سنگ افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، قیمت گاز ال ان جی شمال آسیا به رکورد بی سابقه ای در این هفته رسید، که این عاملی برای افزایش قیمت در منطقه اروپا هم شد و قیمت گاز در این منطقه روز چهارشنبه رکورد جدیدی را ثبت کرد.

کارشناسان می‌گویند: در هفته های آینده هم افزایش‌های جدیدی از قیمت نفت را تجربه خواهیم کرد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *