خط و نشان کشیدن تایوان برای چین

چین با جنگنده‌هایش بر آسمان تایوان نشان داد که هر گونه اقدام از سمت این کشور بی پاسخ نمی‌ماند. در مقابل تایوان نیز به تازگی به این مهم اشاره کرد که هیچ قدرتی نمی‌تواند این کشور را تحت فشار قرار دهد.

به گزارش تجارت ایران و چین، به تازگی تایوان اقداماتی در جهت جدایی طلبی از چین انجام داده است که از سمت چین بی پاسخ نماند. رئیس‌جمهور تایوان نیز در صحبت‌های امروز 18 مهر 1400 خود تاکید کرد: ما تدابیر دفاعی خود را ادامه می‌دهیم و هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را مجبور به آنچه چین می‌خواهد، بکند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز منتشر شده، آمده است: روز شنبه شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین متعهد شد تا “اتحاد دوباره مسالمت‌آمیز” با تایوان را محقق سازد، اما مستقیما به استفاده از قوه قهریه اشاره‌ای نکرد.

بیشتر بخوانید:

با این حال، او با واکنش خشمگینانه‌ای از سوی تایپه مواجه شد که تاکید دارد تنها مردم تایوان می‌توانند برای آینده خودشان تصمیم‌گیری کنند.

امروز تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان در راهپیمایی “روز ملی” ابراز امیدواری کرد که تنش‌ها در سراسر تنگه تایوان کاهش یابد و بار دیگر تاکید کرد که تایوان “عجولانه” رفتار نخواهد کرد.

او در سخنانی از مقابل دفتر ریاست جمهوری در مرکز تایپه گفت: اما قطعا نباید این توهم وجود داشته باشد که تایوانی‌ها مقابل فشار سر تعظیم فرود می‌آورند.

تسای افزود: ما به تقویت دفاع ملی خودمان ادامه خواهیم داد و عزم خودمان را برای دفاع از خودمان نشان خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم هیچکس نمی‌تواند تایوان را وادار به پذیرش مسیری کند که چین طراحی کرده است.

این به خاطر این است که مسیر پیشنهادی چین نه یک شیوه آزاد و دموکراتیک زندگی برای تایوان است و نه حاکمیتی برای ۲۳ میلیون نفر جمعیت ما.

رئیس‌جمهوری تایوان بار دیگر پیشنهاد مذاکره با چین بر پایه برابری را ارائه کرد. پکن اما پیشنهاد معامله با او را رد کرده و او را یک جدایی‌طلب می‌نامد که نمی‌خواهد اذعان کند تایوان بخشی از “چین واحد” است.

تسای اینگ-ون گفت، حسن نیت تایوان تغییر نخواهد کرد و هر کاری بتواند انجام خواهد داد تا از تغییر یک‌جانبه وضعیت کنونی با چین جلوگیری کند. تسای هشدار داد که وضعیت تایوان “پیچیده‌تر و سیال‌تر از هر زمان دیگری در ۷۲ سال گذشته است” و حضور نظامی گاه و بیگاه چین در منطقه دفاع هوایی تایوان عمیقا روی امنیت ملی و ایمنی هوایی تاثیر گذاشته است.

او بر برنامه مدرن‌سازی نظامی به منظور تقویت وضعیت دفاعی و بازدارندگی تایوان نظارت دارد، از جمله ساخت زیر دریایی‌های بومی. تسای گفت: تایوان در خطوط مقدم دفاع از دموکراسی ایستاده است.

هر چه بیشتر به آن دست یابیم، با فشار بیشتری از جانب چین مواجه می‌شویم. بنابراین می‌خواهم به تمام هموطنانم یادآوری کنم که ما قصد نداریم کوتاه بیاییم.

رئیس‌جمهوری تایوان همچنین از چین خواست تا دست از تهدید و ارعاب بردارد. او در ادامه گفت: ما به سختی تلاش خواهیم کرد تا خط مقدم دموکراسی و آزادی را محکم نگه داریم، همکاری را با شرکای بین‌المللی از طریق ارزش‌های مشترک تقویت کرده و مشارکت بیشتری در جهان خواهیم کرد.

دفتر ریاست جمهوری تسای هم تایوان را “یک کشور مستقل قدرتمند” توصیف کرد، نه بخشی از جمهوری خلق چین و بار دیگر پیشنهاد چین مبنی بر “یک کشور، دو نظام” برای حاکمیت بر این جزیره خودگردان را رد کرد.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *