همکاری ایران و چین در پروژه بیابان زایی

ایران و چین در حمایت از طرح بیابان‌زایی و حفاظت از جنگل‌ها و  مراتع نشستی مشترک برگزار کردند.

به گزارش تجارت ایران و چین، ایران و چین نخستین نشست مشترک خود در حوزه‌ی بیابان‌زایی و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور را برگزار کردند. این رویداد با همکاری دفتر امور بیابان‌ها، موسسه جغرافیا و اکولوژیاستان زین جیانگ چین و با هدف انتقال تجربه و دانش به‌صورت مجازی در سالن جلسات معاونت آبخیزداری امور مراتع و بیابان برگزار شد.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

بیشتر بخوانید:

در گزارشی که توسط ایسنا منتشر شده، آمده است:  وحید جعفریان  مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: گستره اکوسیستم‌های بیابانی در ایران و چین سبب ایجاد چالش‌هایی مشترک نظیر طوفان‌های گرد و غبار، خشکسالی و تخریب سرزمین شده است که برای برون‌رفت از چالش‌های موجود نیازمند ظرفیت‌سازی، آموزش و انتقال تجارب به عنوان برنامه‌های راهبردی دفتر امور بیابان هستیم.

وی همچنین بر ضرورت توجه به رویکردها، الگوهای اقتصادی مدیریت پایدار سرزمین و قوانین و ضوابط مربوطه در فرایند مقابله با بیابان زایی تاکید و خاطرنشان کرد: پیگیری سند راهبردی مشترک ایران و چین و تعریف پروژه‌های اجرایی مشترک در زمینه رویکردهای نوین مقابله با بیابان زایی، استفاده از ظرفیت‌های اقتصای سازگار با محیط زیست نظیر توسعه گردشگری طبیعت، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه گیاهان دارویی از طریق برگزاری نشست‌های علمی، آموزش مستمر و بازدیدهای میدانی کارشناسان از جمله سیاست‌های راهبردی دفتر امور بیابان در برنامه‌های اجرایی ۱۴۰۰ است.

در این نشست علمی چند تن از کارشناسان دست اندرکار چین به ارائه گزارش دستاوردها و نتایج پروژه‌های اجرایی در زمینه بیابان‌زایی در استان «زین جیانگ» پرداختند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، در این نشست وبیناری حسین بدری پور – معاون امور بین الملل دفتر روابط عمومی سازمان جنگل‌ها – روسا و کارشناسان بخش بیابان ادارات کل منابع طبیعی استان های بیابانی کشور و نمایندگان موسسه تحقیقات جغرافیا و اکولوژی استان زین جیانگ چین حضور داشتند.

 

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *