اقتصاد چین بورس اروپا را بهم ریخت

در حالی که تعداد زیادی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی در چین فعالیت می‌کنند، با وجود بهبود اقتصاد چین و سرعت مهار کرونا این کشور در دوره‌ی بحران کمبود انرژی به سر می‌برد که این موضوع بر فعالیت شرکت‌های اروپایی تاثیر منفی گذاشته است.

به گزارش تجارت ایران و چین، کمبود انرژی و اعمال محدودیت‌های سخت در چین شرکت‌های اروپایی فعال در چین را با مشکل مواجه کرده است. با اینکه چین توانست به سرعت از همه‌گیری کووید-۱۹ عبور کند، اما آمارها نسان از روند کند اقتصاد این کشور دارند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط دنيای اقتصاد منتشر شده، آمده است: گزارش اداره آمار دولتی چین در روز دوشنبه (۱۸ اکتبر) نشان می‌دهد که تولید ناخالص ملی از ماه ژوئیه تا سپتامبر نسبت به فصل دوم سال ۹/ ۴ درصد افزایش یافته و در نتیجه رشد آن کندتر از سال گذشته بوده است.

رشد تولیدات صنعتی نیز در جمهوری خلق چین انتظار تحلیلگران اقتصادی را برآورده نکرده است: در ماه سپتامبر رشد تولیدات صنعت ۱/ ۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد. کارشناسان افزایش در این مقطع رشد ۵/ ۴ درصدی را پیش‌بینی کرده بودند.

اقتصاد چین که در شروع سال جاری با رشد بی‌سابقه از پاندمی کرونا بهبود یافته بود، علاوه بر تنگناهای کمبود نیرو و قطعی برق و نیز گسترش مجدد ویروس کرونا در برخی از مناطق، با مقررات سخت و نظارتی دولت در زمینه فناوری و شرکت‌های بزرگ مستغلاتی روبه‌رو بوده است.

بیشتر بخوانید:

شرکت‌های اروپایی که در چین فعالیت می‌کنند نیز به‌طور فزاینده‌ای از مقررات محدود‌کننده و تعطیلی و وقفه تولید کارخانه‌ها در فشار هستند.

یورگ ووتکه، رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا در چین، هشدار داد که به احتمال زیاد مشکلات با شروع زمستان بدتر خواهد شد و این نابسامانی‌ها دست‌کم تا ماه مارس ادامه خواهند یافت. او می‌گوید در این زمینه «ما در یک ماراتن (دو استقامتی) هستیم، نه در دو سرعت».

شرکت‌های اروپایی از شرایط آشفته موجود شکایت می‌کنند. اغلب آنها می‌گویند که فقط با خبر کوتاهی در شب قبل و حتی گاهی یک ساعت پیش از شروع شیفت کاری به آنها اطلاع داده می‌شود که با قطعی برق روبه‌رو خواهند شد. تحلیلگران همچنین نگران بحران مالی شرکت بزرگ املاک و مستغلات چین Evergrande هستند که بدهی‌های زیادی دارد.

وضعیت مالی این شرکت می‌تواند بر بازار اقتصادی و مستغلاتی چین تاثیر بگذارد. علاوه بر این در سال جاری دولت چین قوانین و ممنوعیت‌های شدیدتری را برای شرکت‌های اینترنتی و همچنین برای صنایع گوناگون دیگری وضع کرده که این امر نیز به ناخرسندی‌های بیشتری در وضعیت اقتصادی منجر شده است.

واکنش‌ها در بازار سهام

لوئیس کوئیجس، رئیس بخش اقتصادی آسیا در Oxford Economics در این باره می‌گوید: «در واکنش به رشد ضعیف اقتصادی که برای ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌شود، به نظر می‌آید که سیاست‌گذاران چینی اقدامات بیشتری را برای حمایت از رشد اقتصادی این کشور انجام خواهند داد.»

کوئیجس با اطمینان بیشتری می‌افزاید که کمبود برق و کاهش تولید در سه ماهه چهارم سال کمتر مشکل‌ساز خواهد شد. با وجود این، بورس‌های اوراق بهادار در شروع هفته به دلیل آمار رشد اقتصادی چین افت کردند.

شاخص Nikkei ژاپن که شامل ۲۲۵ سهام است در طی معاملات اقتصادی ۳/ ۰ درصد کاهش یافت. شاخص گسترده‌تر برای Topix بود که ۴/ ۰ درصد نزول کرد. بورس اوراق بهادار شانگهای نیز ۲/ ۰ درصد کمتر شد. شاخص مهم‌ترین شرکت‌های شانگهای و شنزن ۲/ ۱ درصد افت کرد.

کند شدن رشد اقتصادی چین اثرات خود را در بازار مالی آلمان نیز به جا گذاشت: حدود نیم ساعت پس از شروع معاملات بورس شاخص DAX آلمان با ۴۳/ ۰ درصد کاهش به ۱۵۵۲۱ واحد رسید. MDax شرکت‌های متوسط ۲۴/ ۰ درصد کاهش یافت و به ۳۴۲۷۵ واحد رسید.

کارشناسان اقتصادی داده‌های ناامیدکننده رشد کند اقتصادی پکن را به عنوان فشاری بر بازارهای اقتصادی اروپایی ارزیابی کرده‌اند.

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *