چین: نقش ایران در مذاکرات وین بسیار سازنده است

مذاکره کننده ارشد چین پس از دیداری نسبتا طولانی با علی باقری رئیس هیات ایرانی در چارچوب هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران با ارائه ایده‌های تازه و جامع نقش بسیار سازنده‌ای را در گفت‌وگوها ایفا می‌کند.

به گزارش تجارت ایران و چین،  وانگ کوان دوشنبه شب در جمع خبرنگاران گفت: چین و ایران گفت‌وگوهای دائمی را در جریان مذاکرات دارند و دو طرف درباره تمام مسائل مذاکراتی تبادل نظر می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

چین آمریکا را مقصر اصلی وضعیت کنونی برجام دانست

موضع چین در قبال برجام

وی تصریح کرد: چین قاطعانه از مطالبات منطقی ایران در زمینه فعالیت‌های اتمی، مادامی که خطر اشاعه تسلیحات هسته‌ای نداشته باشد حمایت می‌کند. دیپلمات چین خاطر نشان کرد که این کشور به حمایت از ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی ادامه می دهد.

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است، وی درباره آخرین وضعیت گفت‌وگوها پیرامون رفع تحریم‌ها گفت که در جلسه امشب به طور مفصل در این زمینه صحبت شد. کوان همچنین در خصوص دورنمای دست یابی به توافق نهایی هم گفت که مذاکرات در این زمینه جریان دارد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها امروز در قالب جلسات دوجانبه و چندجانبه میان نمایندگان کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات وین ادامه یافت. دیدار دوجانبه نمایندگان ایران و چین در واقع آخرین جلسه‌ای بود که امروز در هتل کوبورگ برگزار شد و سپس هیات‌ها برای ادامه گفت‌وگوها با آمریکا در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات راهی هتل ماریوت شدند؛ علی باقری هم هتل کوبورگ را ترک کرد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ۶ آذر آغاز شده در مسیر رو به جلو ولی محتاطانه پیش می‌رود. جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده است در صورت حصول توافق در وین ابتدا طرف خارج شده از توافق سال ۹۴ باید تحریم‌ها را بردارد و پس از انجام راستی آزمایی، اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق برجام صورت خواهد گرفت.

ایران تاکید دارد هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش ساز وکارهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد شد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *