هیات آمریکایی وارد تایوان شد/ چین محکوم کرد

هیاتی از مقامات امنیتی و دفاعی ارشد سابق آمریکا که از سوی رئیس جمهور این کشور اعزام شده بود، روز سه‌شنبه وارد تایپه شد؛ سفری که از سوی چین محکوم شده و در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین صورت گرفته است.

به گزارش تجارت ایران و چین، به نقل از خبرگزاری رویترز، سفر این هیات به رهبری مایک میلی، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا در زمانی صورت می‌گیرد که تایوان سطح هشدار خود را افزایش داده است چرا که می‌ترسد چین از تشویش و تمرکز غرب به اوکراین برای حمله به این جزیره استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان عبور کرد/چین خشمگین شد

یورش 10 هواپیمای نظامی چین به منطقه پدافندی تایوان

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و متعهد شده تا این جزیره را حتی با اعمال زور تحت کنترل خود درآورد.

در این سفر مگان اوسالیوان، معاون سابق مشاور امنیت ملی آمریکا تحت دولت جورج بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا و میشل فلورنوی، معاون سابق وزیر دفاع آمریکا تحت دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا مایک میلی را که به عنوان افسر ارشد ارتش آمریکا در دولت‌های جوروج بوش و باراک اوباما خدمت کرده بود، همراهی می‌کنند.

مایک گرین و ایوان مدیروس، دو تن از مدیران ارشد سابق شورای امنیت ملی آمریکا در امور آسیا نیز در این سفر حضور دارند؛ سفری که قصد دارد حمایت قاطعانه مداوم آمریکا از تایوان را نشان دهد.

این هیات سوار بر یک هواپیکای شخصی وارد فرودگاه سونگشان تایپه شد و با جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان دیدار کرد.

آنها روز چهارشنبه با تسای اینگ-ون، رئیس جمهور تایوان دیدار خواهند کرد و در همان روز مایک پامپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز وارد تایوان خواهد شد اگرچه وی جداگانه و به عنوان شهروندی خصوصی این سفر را انجام می‌دهد.

چین تایوان را حساس‌ترین و مهم‌ترین مساله در روابطش با آمریکا می‌داند و هرگونه تعامل عالی‌رتبه میان آمریکا و تایوان، چین را را ناراحت می‌کند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره این سفر گفت: اراده مردم چین در دفاع از حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان ثابت و راسخ است. آمریکا هر کسی را که برای نشان دادن حمایت از تایوان اعزام کرده است، ناکام خواهد ماند.

سو تسنگ-چانگ، نخست وزیر تایوان اوایل امروز به خبرنگاران گفت:‌ این سفر اهمیت روابط تایوان-آمریکا و موضع تایوان و همچنین حمایت بی‌شائبه آمریکا از این جزیره را نشان داد. این چیز بسیار خوبی است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *