چین: ناتو به سوئد و فنلاند امنیت بیشتری نمی‌دهد

سفیر چین در فرانسه گفت، وضعیت بی طرف به سوئد و فنلاند بیش از عضویت قریب‌الوقوع این دو کشور در ناتو، به آنها امنیت می‌دهد.

به گزارش تجارت ایران و چین، “لو شایه” سفیر چین در فرانسه در گفت‌وگویی با رادیو یک اروپا گفت: این یک تصمیم مستقل برای این کشورهاست اما آنطور که من می‌بینم مساله این است که عضویت در ناتو برای این دو کشور فنلاند و سوئد امنیت بیشتری نخواهد داشت. یک موقعیت “بی طرف” برای این دو تضمین کننده امنیت بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

همکاری چین و ناتو در حمایت از افغانستان

تحلیل متفاوت رقابت میان آمریکا و چین از نگاه دبیر سابق شورای امنيت ملی سازمان ملل

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، وی ضمن اشاره به اوضاع در اوکراین به تمامی طرف‌ها و افراد مطلع تاکید کرد تا علت‌های اصلی این درگیری را بیابند و به پنج موج از گسترش فعالیت‌های ناتو به سمت شرق اروپا اشاره کرد.

سفیر چین در فرانسه همچنین گفت: این فقط دیدگاه و نقطه نظر چین نیست بلکه دیگر سیاستمداران غربی نیز چنین نظری دارند. برای روسیه این اقدامات از سوی ناتو تهدید نظامی و تهدید علیه امنیت است. تشدید یا تهدید امنیت دیگران و منع آنها از انتقام یا دفاع از خود اساسا اشتباه است.

وی افزود: چین از یکپارچگی قلمرو و حق حاکمیت کشورها حمایت می‌کند اما نگرانی دیگر کشورها در حوزه امنیت نیز از اهمیت برخوردار است. بر این باورم که هنوز تنها راه حل برای این درگیری در اوکراین از طریق گفت‌وگو و رایزنی است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *