ایران به چین قطعات خودور صادر کرد

به گزارش سایت تجارت ایران و چین به نقل از اقتصاد100، مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت گفت:در اوایل امسال صادرات ۳۸۶ میلیون دلاری کالای ایرانی به چین را شاهد بوده ایم.

همزمان با اتمام ماه دوم امسال، گمرک ایران کارنامه تجارت خارجی کشور در ۲ ماهه امسال را اعلام کرد و خبر داد تجارت ایران به ۲۵ میلیون و ۷۳۲ هزارتن و به ارزش ۱۵ میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار رسید.

تجارت خارجی کشور در ۲ ماهه امسال به ۲۵ میلیون و ۷۳۲ هزار تن و به ارزش ۱۵ میلیارد و ۴۵۴ میلیون دلار رسید.

کاوه دلیری مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بازار چین ظرفیت های بسیار بالایی دارد تنوع بخشی به سبد صادراتی را داشته باشیم همچنین توصیه ما این است که بخش خصوصی هم درداین بازار ورود کند.

او گفت: در واقع کشور چین دارای ظرفیت های بالایی باتوجه به برگزاری نمایشگاه های تجارتی دارد مهم تلقی و ارزیابی می شود.

به گفته مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، شرکت ها باید با تعدد و تنوع  زیاد و گسترده در بازار  چین حضور یابند.

دلیری گفت: به طور کلی چیزی که می تواند سبد محصولاتی ما را متنوع و افزایش دهد این است که توسعه تجارت در بخش نمایشگاهی میان ایران و چین افزایش یابد،به نظر من باید در تمامی حوزه ها وارد بازار چین شویم چون این کشور دارای ظرفیت های عظیمی است.

او گفت: چیزی که در اصل واردات و صادرات مهم تلقی می شود تراز تجاری میان دو کشور است ما با کسور چین تجارت فی مابین دو طرفه داریم به طوری که بخشی از نیاز کشور از چین وارد و بخش دیگر صادر می کنیم.

مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ما نباید به این موضوع فکر کنیم که نه باید واردات کاهش ،صادرات افزایش یابد این منظر اشتباه است چرا که سود میان کشورها عملا یک طرفه خواهد شد.

دلیری گفت: به نظر من باید ما در کالاهایی که توانمند و دارای پتانسیل‌های بالایی هستیم صادرات داشته باشیم کشور چین در سبد محصولات نهایی می تواند رقیب کشور باشد و سیاست ما هم حمایت از داخل است.

او گفت: در واقع اولویت ما حمایت از تولید کننده داخل است و بعضا واردات در بخشی از کالاها و نه تنها از کشور چین بلکه از تمامی کشورها صورت می گیرد.

به گفته او،در اوایل امسال صادرات ۳۸۶ میلیون دلاری کالای ایرانی به چین را شاهد بوده ایم.

مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در واقع اگر تولید کننده داخلی وجود داشته باشد حمایت ما داخل است در حال حاضر ما در برخی از کالاها مانند قطعات خودرو که وارد می کنیم در بعضی مواقع صادر هم می کنیم.

دلیری این را هم گفت: خوشبختانه کشور ما در قطعه سازی خودرو قوی است و توانسته در برخی از قطعات حرف اول را بزند،همچنین تکمیل زنجیره صادرات از جمله مواردی است که باید به آن توجه کرد تا بتوان در بازارهای صادراتی حضوری دائمی و تثبیت شده داشته باشیم.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *