پسته ایران در دست چینی‌ها؟ / اروپا دیگر پسته ایران را نمی‌خواهد؟

به گزارش سایت ایران و چین به نقل از خبرگزاری تسنیم: پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) از صادرات ۶۷ میلیون یورویی پسته ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماه نخست ۲۰۲۳ خبر داده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۲۹ درصدی داشته است. ایران در مدت مشابه سال قبل ۹۵ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود.

از کل پسته صادراتی ایران به اروپا در ۹ ماه نخست امسال ۴۹ میلیون یورو شامل مغز پسته و ۱۸ میلیون یورو مربوط به پسته با پوست بوده است. صادرات مغز پسته ایران به اروپا در این مدت کاهش ۱۵ درصدی و صادرات پسته با پوست کاهش ۵۱ درصدی داشته است. ایران در ۹ ماهه سال میلادی گذشته ۵۸ میلیون یورو مغز پسته و ۳۷ میلیون یورو پسته با پوست به اروپا صادر کرده بود.

ایران دومین صادرکننده پسته به اروپا

بر اساس این گزارش ایران پس از آمریکا دومین صادرکننده پسته به اروپا در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۳ بوده است. آمریکا در این دوره ۴۳۹ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده است. صادرات پسته آمریکا به اروپا نیز در این دوره با کاهش ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. آمریکا در ۹ ماهه سال قبل ۵۲۹ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود.

صادارت ۲۰ میلیون دلاری پسته ایران به چین

از سوی دیگر آمار گمرک چین نشان می‌دهد این کشور نیز در ۹ ماهه امسال میلادی ۲۰ میلیون دلار پسته از ایران وارد کرده است که ۱۸ میلیون دلار مربوط به پسته با پوست و ۲ میلیون دلار مغز پسته بوده است. صادرات پسته ایران به چین در این دوره با کاهش ۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

خشسکالی و کاهش برداشت پسته به همراه مقررات سختگیرانه برای بازگشت ارز صادراتی، دو عامل افت صادرات پسته ایران به اروپا و چین در سال ۲۰۲۳ بوده است. انتظار می‌رود با افزایش تولید پسته در امسال و رفع محدودیت‌های ارزی شاهد رشد صادرات پسته ایران طی سال میلادی آینده باشیم.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *