پهباد جنگی؛ سلاح جدید چین با قابلیت حرکت زیر آب

چین در تازه‌ترین اقدام خود در زمینه تجهیز سلاح جنگی، اقدام به ساخت پهباد جنگی با قابلیت حرکت زیر آب کرده است.
به گزارش تجارت ایران و چین، به تازگی چین از جنگ‌افزار جدید خود به نام پهباد جنگی، با قابلیت حرکت زیر آب رونمایی کرده است. این دسته از تجهیزات جنگی، به عنوان جنگ‌افزارهای مدرن شناخته می‌شوند.
بیشتر بخوانید: 
در گزارشی که توسط ایتنا منتشر شده، آمده است: این پهپاد کاملا خودکار می‌تواند اهداف خود را بدون نیاز به دریافت ورودی از انسان شناسایی کرده و مورد حمله قرار بدهد و به این ترتیب یک جنگ‌افزار بسیار خطرناک محسوب می‌شود.نخستین آزمایش‌های انجام شده بر روی این محصول، یک دهه پیش آغاز شدند و در حقیقت این پهپاد بخشی از یک برنامه ویژه بوده است که ساختارهای روباتیک و هوش مصنوعی را با هم ترکیب می‌کند. شایان ذکر است که برنام مادری که به این پروژه منتهی شده است، در دهه 90 میلادی در چین آغاز شده بود.این پروژه که تا مدتی طولانی به عنوان یتچهن سرنشین زیر دریای خود را معرفی کرد.بر اساس اطلاعات اطلاعات منتشر شده، این پهپاد ویژه توانست تا در آزمایش انجام شده، یک زیردریایی مصنوعی ساخته شده را به عنوان هدف خود شانسایی کرده و به عنوان دشمن تعریف شده، بدون دخالت انسانی منهدم سازد.

 

گزارش منتشر شده در تاریخ دوم جولای 2021 که مجله علمی دانشگاه مهندی هاربین منتشر شده اس در این باره می‌گوید: «نیاز برای جنگ‌های آینده در زیر آب به فرصت‌های نوینی برای توسعه و ایجاد پلتفرم‌های خودکار و بدون نیاز به حضور انسان در زیر آب ایجاد کرده است.»

بر خلاف ساختار زیردریایی‌های سنتی که همیشه نیازمند به دخالت انسان بوده‌اند، این دستگاه شاهد کاربری تمامی سیستم‌های خود به صورت اتوماتیک است. در حقیقت دستگاه‌های قدیمی برای شناسایی بهتر اهداف و مسیریابی به دخالت انسانی نیاز داشتند ولی این دستگاه می‌تواند تمامی فرایند شناسایی مسیر، شناسایی خطر، حمله به موقعیت خطر و غیره را به صورت کاملا خودکار انجام بدهد.

این امر به لطف هوش مصنوعی و قابلیت تصمیم گیری مستقل پیشرفته در این محصول میسر شده است و به این ترتیب نگرانی‌های خاص خود نیز به همراه رونمایی از این پهپاد زیر آب، شکل گرفته‌اند.

در حقیقت این پروژه شروع یک پروژه بزرگ‌تر از ناوگان جنگ افزارهای زیر آب چین هستند که نگرانی‌های همیشگی مربوط به هوش مصنوعی، جنگ افروزی و مواردی از این دست را مانند آتش زیر خاکستر به شعله‌ای بزرگ مبدل ساخته است.

انتهای پیام
این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *