سیگنال های مثبت افغانستان به چین

وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود، به ارسال سیگنال‌های مثبت افغانستان به کشورش تاکید کرد.

به گزارش تجارت ایران و چین، “وانگ یی” وزیر امور خارجه چین در تماسی تلفنی روز چهارشنبه 27 مرداد 1400 با “مولود چاووش اوغلو” همتای ترکیه‌ای خود عنوان کرد افغانستان سیگنال‌های مثبتی به چین می‌فرستد. وی در ادامه افزود آینده افغانستان به سیاست‌های گروه طالبان بستگی دارد.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط خبرگزاری فارس و به نقل از شبکه چینی “سی‌جی‌تی‌ان” منتشر شده، آمده است: وانگ ضمن بیان انتظار خود مبنی بر این که تعهدات به سیاست‌ها و اقدامات ملموس تبدیل شود، یادآوری کرد که یک سخنگوی طالبان در اولین کنفرانس مطبوعاتی طالبان در ۱۷ اوت گفت که آنها امنیت سفارتخانه‌ها در افغانستان را تضمین خواهند کرد و برای ایجاد روابط سالم با دیگر کشورها ابراز تمایل کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، وانگ این اظهارات را در یک تماس تلفنی با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود بیان کرد.

وانگ گفت که وضعیت در افغانستان یک شبه تغییر کرده و آنچه بعد از آن رخ می‌دهد به سیاست طالبان بستگی دارد.

به گفته وی، نکته کلیدی در حال حاضر یافتن راه بازسازی است که متناسب با شرایط ملی افغانستان، مطابق با روند زمانه و مورد درک و حمایت مردم افغانستان باشد.

بیشتر بخوانید:

برجام و اوضاع افغانستان؛ محور بحث روسیه و چین

خروج آمریکا از افغانستان، چه مزایایی برای چین دارد؟

طبق این گزارش، چاووش‌اوغلو هم گفت که کاملاً با وانگ در مسئله افغانستان موافق است. بر اساس این بیانیه، وی افزود دیدگاه‌ها و موضع‌گیری چین در خصوص وضعیت افغانستان عینی و منصفانه است و به انتخاب مردم افغانستان احترام می‌گذارد و همچنین طالبان را تشویق می‌کند تا به شیوه‌ای مسئولانه عمل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه طی کنفرانس خبری در پکن اعلام کرد موضع چین در قبال مسائل مرتبط با افغانستان «روشن و صریح» است. به گفته وی، چین برای برقراری روابط دیپلماتیک تازه با افغانستان آمادگی دارد البته بعد از اینکه اوضاع تثبیت شود.

«هوا چونینگ» یکی دیگر از سخنگویان وزارت خارجه چین دوشنبه هفته جاری، یک روز بعد از تسلط طالبان بر کابل با تاکید بر اینکه پکن به حق مردم افغانستان برای تعیین سرنوشت خود به طور مستقل احترام می‌گذارد افزود، چین مایل است به گسترش روابط دوستانه و همکاری با افغانستان ادامه دهد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *