چین، روسیه و ایران رزمایش مشترک دریایی برگزار می کنند

چین، ایران و روسیه رزمایش مشترک دریایی در خلیج‌فارس برگزار می‌کنند.

به گزارش تجارت ایران و چین، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران طی گفت‌گویی با اسپوتنیک از برگزاری رزمایش مشترک دریایی چین، ایران و روسیه در منطقه خلیج فارس در بازه زمانی اواخر 2021 و اوایل 2022 خبر داده است. وی همچنین به طرح موضوعاتی درخصوص روابط ایران با همسایگانش و امنیت منطقه پرداخت.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شده، آمده است: جاگاریان در این راستا گفت: در اواخر امسال یا اوایل سال ۲۰۲۲، روسیه، ایران و چین یک رزمایش دریایی مشترک به نام CHIRU در منطقه خلیج فارس انجام خواهند داد. ناوهای جنگی روسیه، ایران و چین در این رزمایش شرکت می کنند. هدف اصلی تمرین عملیات هایی برای تامین امنیت کشتی رانی بین المللی و مبارزه با دزدان دریایی است.

بیشتر بخوانید:

رزمایش مشترک پکن و روسیه در ماه آینده

اعزام رزمناو «بایرن» به دریای چین جنوبی

به گفته او، آماده سازی برای رقابت ها در مسابقات نظامی بین المللی غواصی عمق در سال ۲۰۲۱ در منطقه چابهار ایران در حال تکمیل است.

سفیر مسکو در تهران افزود: علاوه بر روسیه، ایران و چین، سوریه و ونزوئلا هم مشارکت خواهند داشت. برنامه هایی برای رقابت میان گروه های غواصی نیروهای مسلح این کشورها در نظر گرفته شده است. نمایندگان یگان فرماندهی نیروی دریایی روسیه در افتتاحیه و اختتامیه این مسابقات حضور خواهند داشت.

این دیپلمات روس عقیده دارد که ایران و کشورهای عربی نمی خواهند تنش بیشتری در منطقه خلیج فارس رخ دهد.

جاگاریان علاوه بر این مطرح کرد، روسیه در پی برخی سوانح رخ داده برای کشتی های تجاری، واکنش اغراق آمیزی به وضعیت دریای عمان نشان نمی دهد، چون مطمئن است که نه ایران و نه همسایگان عربش تمایلی به افزایش بیشتر تنش ها ندارند.

او با اظهار این که روابط میان ایران و کشورهای عربی در خلیج فارس در حال نزدیک تر شدن است، در این راستا بیان کرد: امارات متحده عربی هیئتی را برای مشارکت در مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران فرستاد. ایران و عربستان سعودی رابطه مستقیم برقرار کردند. این یکی از اهداف ما برای موضوع امنیتی جامع در خلیج فارس است که در حال ارتقای آن هستیم.

انتهای پیام

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *