حریری: برخی می خواهند با سیاسی کردن سینوفارم از آب گل آلود ماهی بگیرند

در پی شایعاتی پیرامون واکسن سینوفارم، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است که برخی به دنبال سیاسی کردن سینوفارم هستند.

به گزارش تجارت ایران و چین، مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با تاکید بر ایمنی لازم در هر دو نوع واکسن وارداتی سینوفارم بیان کرد تفاوتی در نوع ووهانی و پکنی واکسن وجود ندارد. این شایعات از طرف برخی‌ها است که قصد دارند از آب گل آلود ماهی سیاسی خود را بگیرند. بیشتر از 20 میلیون دز از پکن واکسن وارد شده است که مراجع مورد اطمینان در وزارت خارجه نیز اطلاع رسانی کرده‌اند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شده، آمده است: صحبت کردن در مورد واکسن نیاز به تخصص دارد و مشخص نیست منبع این اخبار کجا است. یک کمپانی می‌تواند یک واکسن را در شهرهای مختلف یک کشور بسازد؛ مثلا آسترازنکا در نقاط مختلف جهان ساخته می‌شود، فایزر و مدرنا هم به همین شکل هستند.

وی افزود: من اطلاعات دقیقی ندارم که شرکت سینوفارم در شهرهای دیگر هم تولید دارد یا نه، اما وقتی یک شرکت تولیدکننده واکسن در عرض کمتر از یک سال حدود سه میلیارد دز واکسن ساخته است، طبیعتا کار یک خط تولید و یک کارخانه نیست.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین ادامه داد: در خود چین از همین واکسن استفاده می‌کنند، عمده واکسیناسیون در چین توسط سینوفارم یا ساینومک که مدل دیگری از واکسن‌های سینوفارم است، انجام می‌شود. واکسن چینی که سازمان جهانی بهداشت آن را تایید کرده، همین سینوفارم است. همه کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس هم از همین واکسن استفاده می‌کنند و خیلی زودتر از آن که به ایران وارد شود به آن کشورها رفته است.

حریری همچنین اضافه کرد: به قاعده امکان ندارد که این واکسن در خطوط مختلف تولید کیفیت متفاوتی داشته باشد، همچون بقیه داروها یا کالاهایی که تحت یک نام در خطوط مختلف تولید ساخته می‌شود.

وی اظهار کرد: مساله اساسی این است که چرا باید در رسانه‌های رسمی ما در مورد هر موضوعی شایعات پخش شود؟ مسئولان واردکننده این واکسن که بخش عمده آن هم بر عهده وزارت امور خارجه بود، بارها اعلام کرده‌اند که چنین موضوعی کذب است. منبع دیگری هم مبنی بر موثق بودن آن فعلا دریافت نکرده‌ایم.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر تفاوت قیمت آنها گفت: تفاوت قیمت واکسن ساخت خط‌های مختلف تولید هم شایعه است و مبنا ندارد. سینوفارم روز اول قیمت‌گذاری، قیمت رسمی واکسن کرونا را ۲۷ دلار اعلام کرد ولی بقیه واکسن‌سازها محصول خود را هم به قیمتی که اعلام کرده‌اند، نمی‌فروشند.

بیشتر بخوانید:

سینوفارم و سینوواک، دو واکسن کرونا پیشتاز چین

پکن مهمترین شریک تجاری دولت جدید پرو

حریری یادآور شد: باید توجه داشت که بخش قابل توجهی از واکسن‌هایی که سینوفارم صادر کرده رایگان بوده و به کشور ما هم چند صد هزار دز به صورت رایگان داده است.

وی اضافه کرد: بخشی از این موضوع هم به روابط این کشورها با کشور تولیدکننده مربوط است. برای مثال به کشورهای سریلانکا و میانمار با ۱۰ دلار فروخته شد، در دبی بخش زیادی از واکسن سینوفارم به عنوان فاز سه مطالعات بالینی رایگان بود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار کرد: مهم تامین واکسن است، در چین تا امروز ۲ میلیارد دز واکسن کرونا توزیع و تزریق و حدود یک میلیارد دز هم صادر شده است. از این یک میلیارد دز تا امروز موفق شده‌ایم که بیش از ۲۰ میلیون دز واکسن کرونا بگیریم، البته امیدواریم که این رقم تا ۴۰ میلیون دز که مذاکرات آن در جریان است تا ماه آینده به ایران برسد.

حریری با تاکید بر تایید شدن سینوفارم توسط سازمان جهانی بهداشت گفت: واکسن سینوفارم یکی از چهار واکسن تایید شده بین‌المللی است؛ تنها فایزر، مدرنا، آسترازنکا و سینوفارم توسط این سازمان تایید شده‌اند.

وی تصریح کرد: اینکه از همان یک واکسن تاییدشده بین‌المللی هم مردم را دلسرد یا وحشت‌زده کنیم، چیزی به جز ایجاد وحشت عمومی و کمک به کسانی که در چند جبهه با واردات یا حتی تزریق واکسن مخالف هستند، نیست. همه باید دست به دست هم دهیم و هر کسی از هر روابطی که در دنیا دارد و می‌تواند به واردات کمک کند، این کار را انجام دهد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: در این مورد، موضوعی که باید مورد توجه همه باشد این است که واکسیناسیون تنها توسط دولت و تنها بر اساس اولویت‌های ملی توزیع شود. اولویت‌های صنفی و دسته‌ای و رانت‌هایی که در حوزه دریافت یا واردات واکسن ممکن است وجود داشته باشد را از بین ببریم.

حریری درباره ایجاد واکنش‌های منفی درمورد مسائل مربوط به چین هم گفت: موضوع بیشتر این مسائل بیش از آنکه از یک واقعیت اجتماعی یا علمی باشد، سیاسی است. در مورد شایعات پیرامون واکسن سینوفارم هم موضوع بیشتر سیاسی است. تلویزیون‌های لندنی تا یک ماه و نیم پیش که سرعت واکسیناسیون بسیار کم بود، مدام می‌گفتند چرا واکسن به دست مردم نمی‌رسد؟ حالا که سرعت نسبت به آن زمان بیشتر شده نسبت به نوع واکسن فرافکنی می‌کنند.

وی افزود: اینها بیشتر در جهت ایجاد تشویش است تا از این آب گل‌آلود، ماهی سیاسی خود را بگیرند. وگرنه واکسن سینوفارم که به کشور ما وارد می‌شود توسط سازمان جهانی بهداشت تایید شده است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *