چالش اقتصادی آمریکا و چین

هر دو کشور آمریکا و چین به اقدامات تازه‌ای در سیستم مدیریتی و اقتصادی خود دست زدند. چین معاملات ارزهای دیجیتالی را ممنوع و برای شرکت‌های فناوری محدویت ایجاد کرد. در آن طرف آمریکا نیز با دولت جدید خود به شرکت‌های بزرگی چون گوگل و اینتل هشدار داد به چین و ارتباط با این کشور نزدیک نشوند.

به گزارش تجارت ایران و چین، کماکان رویکرد بایدن نسبت به چین همان دیدگاه ترامپ است. از طرفی آمریکا نمی‌تواند به راحتی چین را نادیده بگیرد زیرا که چین به عنوان دومین اقتصاد برتر جهان روند رو به رشد خود را همچنان حفظ کرده است.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

 

در گزارشی که توسط دنيای اقتصاد منتشر شده، آمده است: با گذشت بیش از هفت‌ماه از عمر دولت بایدن، مشاغل آمریکایی از رویکرد کاخ سفید در برابر چین ناامید شده‌اند؛ چرا که سیاست‌های مقابله‌گرایانه ترامپ، کماکان اجرایی می‌شود و رئیس‌جمهور جدید با دومین اقتصاد جهان، مشارکت جدی و شفافی ندارد.

رابطه دو ابرقدرت اقتصادی، کماکان پر چالش است و هنوز عوارض حاصل از تعرفه‌های تعریف‌شده آمریکا بر کالاهای چینی و تمامی معافیت‌های منقضی‌شده در باب برخی از محصولات، ساختار اقتصاد دو کشور، به‌خصوص ایالات‌متحده را تحت‌تاثیر قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

با این همه، واشنگتن فارغ از زخم‌هایی که بر بدنه و پیکره ساختار اقتصادی‌اش وارد شده است، کماکان بر مقوله کنترل و ممنوعیت صادرات تاکید دارد و غول‌های فناوری آمریکایی همچون کوالکام، اینتل و گوگل، در مورد نحوه نزدیک شدن به بازار چین، در بلاتکلیفی محض قرار دارند.

بایدن به‌رغم مخالفت رهبران تجاری آمریکا، از سیاست‌های تنبیهی ترامپ علیه چین پیروی می‌کند، از همین رو، در ماه ژوئیه، دولت او فهرست مقام‌های چینی تحت تحریم آمریکا را به‌واسطه نقششان در تضعیف نهادهای دموکراتیک هنگ‌کنگ، بلند و بالاتر کرد.

در ماه ژوئن نیز رئیس‌جمهور با صدور فرمان اجرایی تازه‌ای، مانع از آن شد که شرکت‌های بیشتر چینی بتوانند در آمریکا سرمایه‌گذاری کنند.

ناظران می‌گویند: هنوز نگرش بایدن و مشاورانش به تجارت با چین، مبهم است و نمی‌توان به سادگی در باب آن قضاوت کرد. فعلا بسیاری از مشاغل در تلاش برای لابی کردن به‌منظور از میان برداشتن تعرفه‌ها هستند؛ شاید این مساله به آنها فرصت دهد تا به جای سرمایه‌گذاری در آمریکا یا دیگر مناطق کم‌سودتر، دوباره به کارخانه‌های چین وصل شوند.

آنها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که قادرند با یک بازار مهم مالی، تجارت ‌کنند نه یک خرده‌مالک. به نظر می‌رسد چارلز فریدمن، نایب‌رئیس ارشد حوزه آسیا در اتاق بازرگانی به‌درستی گفته است که جامعه تجاری آمریکا به‌واسطه یاس حاکم، در حال غرق شدن است. بایدن نیز به‌ظاهر در نقش نجات‌غریق در ساحل ایستاده و بدون توجه به فریادهای افرادی که در آب فرومی‌روند، به دوردست‌ها خیره شده است.

با این همه، بایدن چه بخواهد و چه نخواهد، آینده روابط تجاری آمریکا و چین یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که او در عرصه اقتصاد جهانی با آن دست به گریبان است و ‌باید ضمن حراست از منافع اقتصادی ملی از طریق احیای روابط تجاری با پکن، جاه‌طلبی‌های این بازیگر را نیز مهار کند.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *