چین: آمریکا بحران اوکراین را ایجاد کرد و اکنون بزرگترین برنده آن است

سخنوگی وزارت خارجه چین، جهان را به تامل و هوشیاری در قبال “اقدام آمریکا در ایجاد بحران اوکراین” فراخواند.

به گزارش تجارت ایران و چین به نقل از وزارت خارجه چین، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در باره این مساله که بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه با کمبود انرژی مواجه شده‌اند و مجبورند گاز طبیعی آمریکا را از طریق اقیانوس با قیمت‌های بالا وارد کنند. گفت: با گذشت شش ماه از تشدید کامل بحران اوکراین، بار دیگر ثابت شد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا و سایر کشورهای غربی مشکل را حل نمی‌کند. علاوه بر این، این تحریم‌ها نتیجه معکوس داشته و تأثیری ایجاد کرده مثل بهمن که با یک گلوله برف شروع شده و  گسترش می‌یابد.

 

بیشتر بخوانید:

درخواست اوکراین از چین برای کمک به خاتمه جنگ

چین خواستار حمایت جامعه جهانی از مذاکرات صلح روسیه و اوکراین شد

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، وی افزود: من متوجه گزارش‌هایی شدم که می‌گفتند قیمت گاز طبیعی در اروپا بیش از ۱۰ برابر قیمت‌های گاز طبیعی در ایالات متحده است که شکافی رکوردشکن است. بر اساس ارقام فاش شده توسط بیزینس اینسایدر، شرکت‌های آمریکایی از هر محموله گاز طبیعی مایع به اروپا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد دارند. ظاهراً، درست مانند دلالان اسلحه و غلات، تاجران انرژی در ایالات متحده قطعاً این فرصت را برای تبدیل بحران به معدن طلا از دست نمی‌دهند، زیرا آنها سودهای گزافی را از متحدان ایالات متحده به دست می‌آورند. در همین حال، اروپایی‌ها بهای آن را می‌پردازند – افزایش قبوض برق، کاهش دمای گرمایش و حتی خاموشی سازمان‌یافته. جای تعجب نیست که جورج گالووی، نماینده سابق پارلمان انگلیس، گفت که ایالات متحده “آماده است تا آخرین قطره خون اوکراینی‌ها بجنگد، در نهایت، آماده است تا آخرین قطره خون اروپا بجنگد”!

لیجیان تاکید کرد: آمریکا بحران اوکراین را ایجاد کرد، اما اکنون تبدیل به بزرگترین برنده شده است که در آن سوی اقیانوس نشسته و از این بحران سود می‌برد. این نیاز به تأمل و هوشیاری دارد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *