مریخ نورد چینی در جستجوی آب در مریخ

مریخ‌نورد چینی موسوم به “ژورونگ” که این هفته ماموریتش به اتمام می‌رسد، در حال جستجوی آب بر روی مریخ است.

به گزارش تجارت ایران و چین، مریخ‌نورد چینی ژورونگ که سه ماه قبل به ایستگاه فضایی فرستاده شد، در پی بدست آوردن اطلاعاتی درخصوص آب بر روی مریخ است. گفتنی است ژورونگ در پایان این هفته فضا را به مقصد زمین ترک می‌کند.

برای دسترسی سریع تر به اخبار عضو اینستاگرام تجارت ایران و چین شوید

در گزارشی که توسط ایسنا منتشر شده، آمده است: “ژورونگ” که از انرژی خورشیدی برای کار خود استفاده می‌کند، از دوربین با کیفیت و وضوح بالا و سایر ابزارهای خود برای بررسی خاک و جو مریخ و همچنین جستجوی آب یا یخ در زیر سطح مریخ استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مریخ نورد «ژورونگ» چین اولین تصاویرش را فرستاد

مریخ نورد چینی مهمان مریخ شد

گرچه این ماموریت آخر این هفته به پایان خواهد رسید اما باید گفت این مریخ‌نورد همچنان عملکرد خوبی دارد و حتی قادر به کاوش بیشتر در سیاره سرخ نیز است.

مریخ نورد “ژورونگ” با طول عمر سه ماهه طراحی شده بود و هدف اصلی آن بررسی نشانه‌های آب- یخ، نظارت بر آب و هوا و مطالعه ترکیبات سطحی مریخ بود. بنابر برنامه ریزهای مدارگرد تیان ون-۱ که بستر پیوند مخابراتی این مریخ نورد را ایجاد می‌کرد نیز قرار است مدار خود را تغییر دهد تا ارزیابی از راه دور از جو و سطح مریخ را آغاز کند. عمر ماموریت این مدارگرد حداقل یکسال است.

محققان مسئول کنترل این ماموریت در پکن اعلام کردند که مدارگرد و مریخ نورد هر دو در وضعیت خوبی قرار داشته و عملکرد مطلوبی دارند.

گفتنی است ماه نورد “یوتو-۲” چینی‌ها در سمت پنهان ماه نیز با طول عمری سه ماهه طراحی شده بود اما بیش از دو سال و نیم است که کار می‌کند. البته باید اشاره کرد یوتو-۲ مسافت کمتری را نسبت به ژورونگ طی کرده است. هفته گذشته مرکز برنامه فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد که مریخ نورد “ژورونگ”(Zhurong) بیش از ۸۰۰ متر بر روی سطح سیاره سرخ حرکت کرده است. “ژورونگ” اندازه‌ای مشابه یک خودرو کوچک دارد و وزن آن ۵۳۰ پوند(۲۴۰ کیلوگرم) برابر با یک چهارم وزن دو مریخ‌نورد ناسا یعنی “کنجکاوی” و “استقامت” است. این مریخ‌نورد در روز ۲۲ مه(۱ خرداد) کار خود را در مریخ آغاز کرد.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *